SAMSUN ÇELTİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE DE 2 NCİ
Advert
Advert
Advert

SAMSUN ÇELTİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE DE 2 NCİ

Vali Osman Kaymak, Terme Platformu tarafından Terme Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda tertip edilen Çeltik Oturumu’ne katıldı.

SAMSUN ÇELTİK ÜRETİMİNDE  TÜRKİYE DE 2 NCİ
Bu içerik 1219 kez okundu.
Advert
 Vali Osman Kaymak, Terme Platformu tarafından Terme Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda tertip edilen Çeltik Oturumu’ne katıldı. Terme Platformu Başkanı Nurşen Yapıcı oturumda yaptığı konuşmasında, “Terme Platformumuz, Terme ilçesinin yetiştirmiş olduğu bedelleri bir araya getirmek bu bedellerin bir arada kalarak, uzmanlık alanlarındaki katkılarıyla ilçemize katkılarını sağlamak emeliyle kurulmuştur. İlk buluşmasını 4 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da hakikatleştirilmiştir. Bu ikinci buluşmamızı baba ocağımız olan Terme’de yapmaya karar verdik. Yarın Platformumuzun 2. buluşması Terme’de reelleştirilecek” dedi.


Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Çeltik dünyada buğday ve darıdan sonra en fazla yapım ve tüketimi olan hububattır. Beynelmilel Hububat Konseyi’nin bilgilerine göre dünya hububat yapımında bir evvelki seneye göre takribî 22 milyon ton eksilme öngörülmekte yapımın ise 2 milyon 600 bin ton olacağı varsayım edilmektedir. Dünya pirinç yapımının ise 485 milyon ton olarak asıllaşacağı öngörülmektedir. Ülkemizde çeltik yapımı 920 bin ton etrafındadır ve takribî 552 bin ton pirinç elde edilmektedir.


Ancak ülkemizin pirinç tüketimi 700 bin ton olduğundan her sene 150-200 bin ton kadar pirinç ithalatı yapmaktayız. Türkiye son senelerde aralıksız çoğalmakta olan yapım ölçüsüyle gelecek senelerde pirinçte kendiliğindene yeter bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Aşinayı üzere 3039 rakamlı Kanun gereği çeltik ekim alanları izne tabidir. Samsun şehrimizde, 156 bin 297 dekar alanda 129 bin ton çeltik üretilmekte ve toplam çeltik imalimizin yüzde 13,4’şöhreti üreten 2. şehir konumundayız. Bafra, Alaçam, Terme, Çarşamba, 19 Mayıs, Tekkeköy, Salıpazarı ve Yakakent olmak üzere 8 ilçemizde çeltik üretilmektedir.


Pirinci ve pidesi ile namlı olan hoş Termemizde takribî 15 bin 400 dekar ekiliş ve 10 bin 400 ton çeltik yapımı ile çok büyük ehemmiyet talep etmektedir. Şu da bir reeldir ki, elde edilen mahsulün yüksek nitelikte ve harcayıcı arzına uygun olması, yapımda kesintisizliğin sağlanarak sanayisinin büyümesine katkı yapılması, mahsulün üreticiyi hoşnut edecek maliyet aralığında olması ve pazarlamada mesele yaşanmaması, emin besin statüsünde tarladan sofraya kadar izlenebilir olması gerekmektedir. Bu gidişatta üretici ve harcayıcı memnuniyeti sağlanmış olur” diye konuştu.


Vali Kaymak’ın ardından Çeltik Oturumu, Terme Platformu Başkanı Nurşen Yapıcı’nın moderatörlüğü ile başladı.

Oturumda, Terme Ziraat Odasından Mehmet Öztürk, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Rasim Ünan, OMÜ’den Prof. Dr. Hüsrev Mennan, Toprak Mahsulleri Büroyu Şube Müdürlüğünden Derya Şahiner, bir tohum işletmesinden Resul Engin ve sanayici Halil Karaçuha sunum yaptılar.

Oturuma ayrıca, Terme Kaymakamı Emin Akdikeni, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Besin, Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürü Nail Kırmacı, alakalı kamu müessese ve kuruluşlarının temsilcileri ile Termeli çiftçiler katıldı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ozanımız Arif'e Veda
Ozanımız Arif'e Veda
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!