TSO BAŞKANI AHMET EKMEKÇİ DEN ESNAFA 2017 YILI MÜJDELERİ
Advert
Advert
Advert

TSO BAŞKANI AHMET EKMEKÇİ DEN ESNAFA 2017 YILI MÜJDELERİ

“Koordinasyon kurulundan alınan kararlara göre asgari ücretli işçi çalıştıran tüm işletmeler

 TSO BAŞKANI AHMET EKMEKÇİ DEN ESNAFA 2017 YILI MÜJDELERİ
Bu içerik 2212 kez okundu.
Advert
 Başkan Ahmet Ekmekçi’nin 2017 yılına dair yaptığı açıklamada;

“Koordinasyon kurulundan alınan kararlara göre asgari ücretli işçi çalıştıran tüm işletmeler
Ocak - Şubat - Mart 2017 SGK primlerini Ekim - Kasım - Aralık 2017 aylarında ödeyebilecekler. İŞKUR ve TSO işbirliği ile 2017 yılı için işbaşı eğitim programı başlatılacak. İŞ-KUR’a yapılacak olan müracaatlarda mevcut çalışan işçi sayısı oranına göre eleman istihdamı yapılacak.

Maaş-Stopaj-SGK primleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yaptığı çalışmada 2017 yılı esnaf ve tüccarlar için sicil affı planlanmakta. Ekmekçi sözlerine şöyle devam etti; “Mesleki Yeterlilik Belgesi MEYBEM1 Ocak 2017 tarihinde zorunlu hale geldi. Arzu eden esnaflar için Terme Ticaret ve Sanayi Odası ücretsiz kurs açılacak ve belge verilecektir. Kursa katılan kursiyerlere 30 TL cep harçlığı veriliyor. İşçilerine belge almayan firmalar kişi başı 580 TL cezai yükümlülükleri bulunuyor. Mevcut işçilerini belgelendiren firmalar bu işçiler için 36 ay SGK işveren payı ödemeyecekler. Eğer belgeli bir işçiyi yeni istihdam ederse istisna 48 aya çıkmakta” dedi.

TOBB - MEYBEM tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar;

İnşaat Grubu; Ahşap Kalıpçı
Seviye 3, Betonarme Demircisi
Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, Düz İnşaat İşçisi Seviye 2 Asansör Grubu; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4
Metal Grubu; Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, Çelik Kaynakçısı Seviye 3
Makine Grubu; CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4 Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi Seviye 2) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak

TOBB - MEYBEM tarafından Terme Ticaret ve Sanayi Odası kanalıyla verilecektir. Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan TOBB - MEYBEM’e başvurular odamız üzerinden alınacaktır. Ayrıntılı bilgi için Terme Ticaret ve Sanayi Odası ile iletişime geçebilirsiniz.

TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi, inşaat, metal, asansör ve makine sektörlerinde, toplam 19 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisini almıştır.

TOBB - MEYBEM tarafından Terme Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır. 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 8 meslekte (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır. Sınavlar, TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları odamızda, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) Düzenlenecektir”dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
'İmar Barışı'nda son haftaya girildi
'İmar Barışı'nda son haftaya girildi
Samsun'da Suyun Ardından Ekmeğe Yüzde 25 Zam
Samsun'da Suyun Ardından Ekmeğe Yüzde 25 Zam