BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT
Advert
Advert
Advert

BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT

Bahar aylarının alerjik hastalıkları da beraberinde getirdiğini vurgulayan uzmanlar, özellikle polen alerjisi konusunda uyarıyorlar..

BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT
Bu içerik 1621 kez okundu.
Advert
Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kişinin korkulu rüyası olan polen alerjisi, sağlık gündeminin ilk sırasındaki yerini aldı.  Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, yaza geçiş döneminde sık görülen polen alerjisinden korunmanın en kolay yolunun, alerjenlerden uzak durmak olduğunu söyledi. Yaza geçiş döneminde ’polen alerjisi’nin çok sık görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Ali Kutlu, hastalığa vatandaş arasında ’saman nezlesi’ denildiğini ifade etti. Hastalara alerji yapan etkenlerden uzak durmaları önerisinde bulunan Ali Kutlu, şöyle konuştu:


“Toplumda neredeyse 5 kişiden birinde alerjik nezle yakınması var. Özellikle çimen, ağaç ve yaban otları polenleri bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerji olan insanlarda tekrarlayan nezle, grip benzeri (burun akıntısı, hapşırık, kulak göz kaşıntısı) yakınmalara ve astım ataklarında artışa yol açmaktadır. Aynı zamanda bahar mevsiminde alerjiye bağlı olarak dikkat dağınıklığı, iş ya da okul başarısında düşme, uyku bozuklukları, yaşam kalitesi düşmesi sinüzit ve orta kulak iltihaplarında artış görülebilir. Mevsimsel alerjik hastalıklarında çimen polenleri daha etkili alerjenler olup, genelde mart ortasından temmuz ayı başına kadar artmış şikâyetlere yol açar.”


KAVAK AĞACI ALERJİK DEĞİLDİR

Kavak ağacına alerjisi olduğunu düşünen vatandaşların, gerçekte çimen poleni alerjisi olduğunu belirten Prof. Dr. Kutlu, “Ağaçlar ve özellikle kavak ağaçları sanıldığı kadar alerjik değildir. Kavak ağacına alerjisinin olduğunu düşünen çoğu insan aslında çimen polenlerine karşı duyarlıdır.  Yakınmaların tekrarlaması nedeniyle neye alerjik olunduğunun bilinmesi, alerji mevsimi gelmeden önce korunma ve ilaç tedavilerinin başlanması açısından önemlidir.

İlaç tedavisine rağmen yakınmaları geçmeyen veya ilaçların aşırı yan etki yaptığı ağır uzamış şikâyetleri olan hastalarda gerek iğne formunda gerekse damla veya tablet formunda alerji aşıları tedavide kullanılabilir. Alerji aşılarıyla tedaviler mutlaka alerji uzmanı tarafından düzenlenmelidir.” dedi.

KORUNMA YOLLARI

Polen alerjisine karşı korunmayollarını da anlatan Kutlu, “Polenin yoğun olduğu sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar evleri havalandırmaktan ve gün içinde dış ortamda çamaşırları kurutmaktan kaçınılmalı. Özellikle rüzgârlı havalar polen alerjileri olanlar için dış ortamda bulunulması sakıncalı zamanlardır. Dışarıda spor yaparken ağız ve burun kısmını kapatan maskeler takılması, güneş gözlüklerinin kullanılması korunmada faydalıdır. Gün içinde dışarıda dolaşanlar yatmadan önce saçlarını yıkamalıdır.” diye konuştu. ÇETİN GÜMÜŞ  http://www.orduolay.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Samsun’da verilen “birlik pozu” tarihe geçecek
Samsun’da verilen “birlik pozu” tarihe geçecek
Türk Yıldızları'nın Samsun'daki gösterisi nefes kesti!
Türk Yıldızları'nın Samsun'daki gösterisi nefes kesti!