Havalar Isınıyor Kenelere Dikkat
Advert
Advert
Advert

Havalar Isınıyor Kenelere Dikkat

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz sıcaklıklarının kendini hissettirdiği şu günlerde kene korkusu etrafı sarmaya başladı. Özellikle piknik yapanlar ve yeşil ortamda bulunanlar için kene tehlikesinden korunmanın yollarını belirtelim. Yaz aylarının korkulu

Havalar Isınıyor Kenelere Dikkat
Bu içerik 1549 kez okundu.
Advert
 Havaların ısınmasıyla birlikte yaz sıcaklıklarının kendini hissettirdiği şu günlerde kene korkusu etrafı sarmaya başladı. Özellikle piknik yapanlar ve yeşil ortamda bulunanlar için kene tehlikesinden korunmanın yollarını belirtelim.


Yaz aylarının korkulu rüyası haline gelen kene problemi gündemdeki yerini almaya başladı. Özellikle sıcak aylarda yeşilin ve hayvancılığın yapıldığı yerlerde ortaya çıkan kene tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar keneye karşı uyarırken, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının görülmeye başlandığına dikkat çekerek,  özellikle yaz aylarıyla birlikte piknik sezonunu açan vatandaşlara, tarla ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yönelik uyarılarda bulunuldu.


Sıcak aylarda ortaya çıkan kene tehlikesi vücuda temas ettiğinde ve ısırdığında Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi belirtilerinin ortaya çıkmasında, ortalama 2 – 3 günlük bir kuluçka zamanı var.  Belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen sürede öncelikle hastalığın ilk belirtileri olarak iştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, kusma ve bazen ishal şikâyetleri görülür. Belirtiler fark edildiği anda kene tedavisi için hastanelere ulaşılmadır. Gerekli önlem alınmadığında ise ölüme götüren sonuçlarla karşılaşılabilir.


Kırsal bölgede hayvancılıkla uğraşan vatandaşların her akşam vücutlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Pikniğe gidenler, açık çimende oturanlar daha sonra vücudunun tüm bölgelerini dikkatlice kontrol etmeleri gerekmektedir. Vücudunda kene bulunan kişi keneyi çıkarmak için uğraşmamalıdır. Bu konuda çok dikkatli olarak hemen en yakın hastaneye gidilmelidir. Keneyi vücudundan dikkatsizce çıkarmak daha tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Bu konuda çok hassas davranmalı ve doktora başvururmalıdır.

http://www.bolgegazetesi.com/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ozanımız Arif'e Veda
Ozanımız Arif'e Veda
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!