Netanyahu talimadı verdi
Advert
Advert
Advert

Netanyahu talimadı verdi

Uzun süredir Filistin'e yönelik saldırılarını sürdüren İsrail 5 saatlik ateşkesin ardından korkurunç bir karar aldı ve kara harekatı için emir verildi...

Netanyahu talimadı verdi
Bu içerik 2770 kez okundu.
Advert

İsrail bu gece saatlerinde Gazze'ye yönelik kapsamlı bir kara harekatına başladı. İsrail Başbakanı Netanyahu İsrail'in Gazze'ye yönelik bir kara ha rekatına başladığını ifade ederek Hamas'a büyük bir darbe vuracaklarını söyledi.İsrail hükümetinin açıklamalarına göre harekat Gazze'deki tünellerin imhasına yönelik olacak ancak bu ifadeler dünya kamuoyunu inandırmaya yetmedi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, kara harekatı için 18 bin yedek askerin çağrılmasına karar verildiği bildirildi. İsrail, tank ve zırhlı araçlarla Refah ve Han Yunus kentlerine girdi. İsrail Başbakanı Netanyahu, yaptığı açıklamada, "Operasyonlar İsrail için sükunet sağlanana kadar devam edecek" dedi.Birleşmiş Milletler verilerine göre İsrail'in Gazze'deki saldırıları sonucu en az 1370 ev yıkıldı, 18 binden fazla kişi evsiz kaldı.

İsrail ordusunun, Gazze'de Vefa Tıbbi Rehabilitasyon ve Yaşlı Bakım Hastanesinin çevresine topçu ateşiyle saldırdığı bildirildi. Hastane Genel Direktörü Nesman el-Aşi, sınırda konuşlanan İsrail topçu birliklerinin, Gazze'nin Eş-Şecaiyye mahallesinde bulunan hastane çevresini hedef aldığını belirtti. Bombalama sırasında ölen ya da yaralanan olmadığını söyleyen Aşi, bina nın büyük zarar gördüğünü, hastaların panik yaşadığını dile getirdi. Aşi, "İsrail ordusu, hastaneyi acilen boşaltma çağrısı yaptı ama biz hastaların bakım ve tedavisine devam etmek için çağrıyı kabul etmiyoruz. Hastalar da hastaneden ayrılmayı reddediyor" dedi.

Netanyahu: 'Diplomatik kapıları kapattılar'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın, Mısır’ın sunduğu ateşkes önerisini reddederek Gazze sorununda diplomatik çözüm kapısını kapattığını söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Kudüs’te İtalyan Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile bir araya geldi. İkili, düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında yaptığı konuşmada Hamas’ın, Mısır’ın ateşkes önerisini reddederek diplomatik çözüm kapısını kapattığını belirten Netanyahu, “Bu nedenle Hamas, Filistinli siviller ile canlı kalkan olarak kullandığı masum insanların ölümüne sebebiyet veren şiddetin sürmesinin tek sorumlusu haline geldi” dedi.

İsrail’in, ateşkes önerisini kabul etmesini cesurca ve bilgece bulduklarını dile getiren İtalyan Dışişleri Bakanı Mogherini de, “Hamas ve Gazze’deki diğer grupların kararlarını tekrar gözden geçirmelerini ve önümüzdeki saatler veya günlerde öneriyi kabul etmelerini bekliyoruz. Taraflar arasında sürdürülebilir bir ateşkes sağlanabilmesi için yoğun şekilde siyasi ve diplomatik çaba harcayacağız” ifadelerini kullandı. Mogherini, Gazze’de sivillerin hayatını kaybetmelerinden de büyük endişe duyduklarını ifade ederek, bunun bir an önce sona ermesi ve diplomatik sürecin yeniden başlatılması ile uzun soluklu bir çözüme ulaşılmasını umduklarını söyledi.

Hamas sözcüsü: ‘İsrail'in kara operasyonu ahmakça’
Hamas sözcüsü, İsrail'in kara operasyonunun "ahmakça" olduğunu ve kötü sonuçlar doğuracağını söyledi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye kara operasyonu talimatını eleştiren Hamas sözcüsü, İsrail'in bu kararın bedelini ağır bir şekilde ödeyeceğini belirtti.

FİLİSTİNLİ GURUPLAR KARŞILIK VERİYOR
İsrail ordu birliklerinin Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesine girdiği, Filistinli silahlı gruplarla çatışmaların başladığı bildirildi.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "İsrail'in kendini savunma hakkı vardır ama bunu yaparken orantılı davranmak durumundadır ve sivil ölümleri en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmalıdır" dedi. Hammond İsrail'in Gazze'ye karadan saldırı başlatmasının ardından yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:"Hamas'a İsrail'e yönelik füze saldırılarına son vermesi için günlerdir çağrıda bulunuyoruz. İsrail'in kendini savunma hakkı vardır ama bunu yaparken orantılı davranmak durumundadır ve sivil ölümleri en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmalıdır." Dışişleri Bakanı Hammond ayrıca, tüm taraflarda kan dökülmesine son verecek kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını ve sorunun müzakere yoluyla çözülmesini görmek istediklerini ifade etti.

FRANSA
İsrail'in Gazze'ye karadan saldırı başlatmasının Fransa'da büyük bir endişeyle karşılandığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Fransa, İsrail'in Gazze'ye karadan müdahale kararını büyük bir endişeyle karşılıyor" denildi. İsrail'e ölçülü hareket etme çağrısında bulunulan açıklamada, yeni kayıpların engellenmesi için sivillerin korunmasının esas olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un yarından itibaren bölgeye intikal ederek ateşkesi desteklemek için gerekli çabayı göstereceği belirtildi. Fabius, İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması ve Filistinlilere insani yardım konusunda temaslarda bulunacak.

SURİYE'DEN İSRAİL'E İKİ ROKET

Suriye'den İsrail'in kontrolündeki Golan Tepeleri'ne 2 roket atıldığı belirtildi.  İsrail Kanal 2 televizyonunun haberine göre, Suriye topraklarından atılan 2 roketin İsrail'in kontrolündeki Golan Tepeleri'ne düştüğü kaydedildi.
İsrail ordu birliklerinin, sınır hattında alarm durumuna geçtiği aktarıldı. İsrail ordusundan konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE 'ELEKTRONİK KÜPE' GELİYOR
HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE 'ELEKTRONİK KÜPE' GELİYOR
Samsun'da taşıt sayısı 353 bin 733 oldu
Samsun'da taşıt sayısı 353 bin 733 oldu