Fındıkta Don Uyarısı
Advert
Advert
Advert

Fındıkta Don Uyarısı

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, hava sıcaklıklarının düşmesi sonrası oluşabilecek don nedeniyle üreticilerin önlem alması gerektiğini bildirdi.

Fındıkta Don Uyarısı
Bu içerik 597 kez okundu.
Advert

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, hava sıcaklıklarının düşmesi sonrası oluşabilecek don nedeniyle üreticilerin önlem alması gerektiğini bildirdi.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, kış mevsiminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, bunun da sahil kesimlerde fındığın erken uyanmasına neden olduğunu aktardı.

Meteorolojinin bölgede orta ve yüksek kesimlerde hava sıcaklığının eksi derecelere düşeceğini bildirdiğini aktaran Ergün, şunları kaydetti:

"Fındık bölgemiz için önemli bir geçim kaynağı. İlçemizde de çok sayıda üreticimiz fındık ile geçimini sağlıyor. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile hafif ve orta şiddette don olayları yaşanması bekleniyor. Don, erken uyanan fındığa büyük zarar verir, üreticilerimizi de ciddi anlamda maddi zarara uğratabilir.

Bu nedenle imkanı olan üreticilerimizin sap, saman ve lastik yakarak dumanlama yöntemi ile don olayının etkisini azaltması önem taşıyor."

KAYNAK : https://www.haberler.com/findikta-don-uyarisi-10705806-haberi/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ozanımız Arif'e Veda
Ozanımız Arif'e Veda
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!
YÜKSEL : İLÇEMİZDEKİ EN ÖNCELİKLİ SORUN YOL, İSTİHDAM VE SOSYAL YAŞAM!