Amazon Heykeline Terme Talip Oldu
Advert
Advert
Advert

Amazon Heykeline Terme Talip Oldu

Samsun’daki amazon heykelini Termeliler istiyor!

Amazon Heykeline Terme Talip Oldu
Bu içerik 1276 kez okundu.
Advert

Termeliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Büyükşehir'in Batıpark'a diktiği heykelin Termeye dikilmesini istedi.

Samsun Hedef Halk Gazetesi’nde yer alan haberde, Amazon Heykeli'nin Terme İlçesi'ne verilmesi istedi. Bayrak halen kaldırılmadığı belirtilerek, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Batıpark yerleşkesine dikilen Amazon heykeline ve heykelin dibine yerleştirilen Türk bayrağı tepki çekerken, heykelin yıkılmasını ve Türk bayrağının yerden kaldırılmasını talep eden vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları, imza kampanyası başlattı. Merkezi Terme'de bulunan Amazon Termeliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nden ise ilginç bir talep geldiği kaydedildi.

Derneği Başkanı Mustafa Güler, Amazonların tarihte Terme'de kıyı bölgesinde yaşadıklarını belirterek, Batıpark'taki heykelin Samsun'un Terme İlçesi'ne kurulmasını talep etti. "Termenin simgesi Amazonlardır" diyen Güler, Türk bayrağının ise heykelin dibine yerleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Batıpark'tan kaldırsınlar getirsinler buraya koysunlar. Biz sahip çıkarız. Ayrıca Türk bayrağının yerde olması hoş değil" dedi. Bayrak ise halen kaldırılmadı, tepkiler sürüyor.

 AMAZONLAR KONARGÖÇER BİR TOPLULUK

Amazonların konar göçer bir topluluk olduklarını belirten Güler, Amazonların yaşadıklarına dair en önemli kanıtın Ukrayna'nın Odessa bölgesinde Amazonlara ait olan toplu mezarlar olduğuna dikkati çekerek, Orta Asya'dan gelen Amazonların tarihte bir dönem Terme'yi kendilerine merkez olarak edindiklerini ve Yunanlılarla savaştıklarını hatırlattı. Amazonları reddedenlere tarih kitaplarını kaynak olarak verdiklerini belirten Güler, Amazonların resmedildiği gibi kısa etekli olmadıklarının altını çizdi.

BUGÜNE KADAR BİR ÇALIŞMA YAPILMADI 

Kapalı elbise giyen Amazonların Tokat Erbaa üzerinden Samsun'un Terme İlçesi'ne geldiklerinin tarih kitaplarında yazdığını belirten Dernek Başkanı Güler, "Terme o dönem bataklık olduğu için kalıcı eser kalmadı. Erbaa üzerinden buraya geldiği yönünde bilgiler var. Amazonlar Türk değil. Orta Asya'dan gelme bir ırk. Kısa etekli baldırı çıplak değiller. Örtülü şekilde giyiniyorlar. Londra'nın en ünlü müzesinde Amazonlara ait olduğu belirtilen eserlerde Terme'de yaşadıkları rivayet ediliyor. Biz M.Ö. 350 yılında yaşayan bir topluluktan bahsediyoruz. Kaldı ki; Amazonlara dair Terme'de bugüne kadar hiçbir araştırma yapılmadı" diye konuştu.

Kaynak: Hedef Halk Gazetesi - Zekeriya FIRAT http://www.akasyam.com/samsundaki-amazon-heykelini-termeliler-istiyor-159699/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Fındık Destek Ödemeleri 29 Mart'ta Hesaplarda
Fındık Destek Ödemeleri 29 Mart'ta Hesaplarda
Termeli Uzman Çavuş Ağır Yaralı
Termeli Uzman Çavuş Ağır Yaralı