Evlerde Radon Gazı Tehlikesi
Advert
Advert
Advert

Evlerde Radon Gazı Tehlikesi

OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftun Ünsal, düzenli havalandırılmayan evlerdeki radon gazı tehlikesine dikkat çekti.

Evlerde Radon Gazı Tehlikesi
Bu içerik 1848 kez okundu.
Advert
 Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftun Ünsal, havalandırılmayan evlerdeki kanser tehlikesine dikkat çekti. Ünsal, düzenli havalandırılmayan evlerde radon gazı olduğunu belirterek, akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'inin radon gazından kaynaklandığını söyledi.


Prof. Dr. Meftun Ünsal Ünsal, bütün hastalıklara karşı özellikle kışın evlerin düzenli olarak havalandırılması gerektiğini belirtti. 

 

 "EVLERİN İÇİNDE ÇAMAŞIR ASILMAMALI"

 

 Prof. Dr. Meftun Ünsal, kışın hava kirliliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle kronik obstrüktif akciğer hastaları; kirli havada bulunmamaları gerekir. Evlerini yeterli miktarda havalandırmaları gerekir. Yemek pişirme sıklığına dikkat etmeleri gerekir. KOAH, astım hastaları, zatüre ve grip aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekir. Kışın gerektirmediği taktirde dışarı çıkmamaları gerekir. Evden çıkarken soğuktan korunacak kıyafetleri tercih etmeleri gerekir.

 

 Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaları gerekir. Evlerin içinde çamaşır asılmamalı. Her ne kadar çamaşırlar yıkansa da kalan deterjan artıkları buharlaşıp havaya karışıyor. Bu da insanlar için çok zararlı. Sobalı evlerde oturan hastaların da dikkatli olması gerekir. Deterjan ve çamaşır sularıyla temizlenen evler iyi bir şekilde havalandırılmalı" ifadelerini kullandı. 

 

"ISI KAYBI OLMAMASI İÇİN EVLER HAVALANDIRILMIYOR"

 

Ünsal ayrıca, Radon gazı konusunun çok önemli olduğunu söyleyerek, "Radon gazı topraktan özellikle bodrum katları ve giriş katlara kolaylıkla sızabiliyor. Uzun süre radon gazına maruz kalınması akciğer kanserine davetiye çıkartıyor. Radon gazı dünyada görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'inin nedeni olarak görülüyor.

 

Onun için evlerin havalandırılması büyük önem taşıyor. Düzenli havalandırılmayan evlerde oluşuyor. Isı kabı yaşanmaması için evler fazla havalandırılmıyor. Akciğer kanseri ve diğer hastalıklar için özellikle kış aylarında evler düzenli olarak havalandırılmalı" dedi. 


Samsun Haber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbir kararlarını madde madde sıraladı! Sokağa çıkma kısıtlaması geri döndü
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbir kararlarını madde madde sıraladı! Sokağa çıkma kısıtlaması geri döndü
Türkiye'de 17 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 103 kişi vefat etti, 3819 yeni vaka tespit edildi
Türkiye'de 17 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 103 kişi vefat etti, 3819 yeni vaka tespit edildi