Türkiye'nin "100" akında Termeli Firma
Advert
Advert
Advert

Türkiye'nin "100" akında Termeli Firma

TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan Türkiye'nin en parlak 100 şirketi listesinde Samsun'dan 1'i otomotiv 4'ü gıda sektöründen olmak üzere 5 firma yer almayı başardı.

Türkiye'nin
Bu içerik 1513 kez okundu.
Advert

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan Türkiye'nin 'en parlak' 100 şirketini kapsayan liste açıklandı. Açıklanan listede yer alan şirketlerin 2013-2016 yılları arasında Türkiye’nin aynı dönemdeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artış hızının iki katı üzerinde büyüme gösterdiği belirtildi.

Gurur listesine Samsun'da faaliyet gösteren 5 firma yer almayı başardı. Bu firmaların 1'i otomotiv sektöründe yer alırken diğer 4'ü ise gıda sektöründe yer alıyor. 

YEDEK PARÇADA DÜNYA MARKASI

Bünyesinde Türkiye'nin en parlak 100 şirketi barındıran listenin 93. sırasında 16,66 büyüme oranıyla "Sampa Otomotiv A.Ş." yer alıyor. 1994 yılında kurulan ve merkez üssü Samsun'da bulunan Sampa Otomotiv A.Ş. sektörünün gurur duyduğu üretici firmalardan biri olarak, dünya markası olmuş bir çok ağır vasıta, çekici ve dorse markalarının yedek parça ihtiyacını sağlıyor.

HEM GIDA HEM OTOMOTİV

Listenin 43. sırasında ise 24,28 büyüme oranıyla Erçal Fındık Otomotiv San. ve Tic. A.Ş yer aldı. 1940’lı yıllarda ticari ve sınai faaliyetlerine başlayan "Erçal Group" çatısı altında ikinci el ağır vasıta ticareti, ağır vasıta satış sonrası hizmetler, binek araç ticareti, sigortacılık, inşaat ve gıda sektöründe fındık, meyvecilik ve kafe işletmeciliği faaliyetleriyle başarılı bir şekilde sektöre katkı sağlıyor. 

FINDIKTA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

26,74 büyüme oranıyla listenin 28. sırasında da Özyılmaz Fındık Tic. ve San. Ltd. Şti. yer aldı. 1968 yılında Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulan zahire dükkanı ile başta fındık olmak üzere birçok tarım ürünü ticareti yapan şirket 1990 yılında "Özyılmaz Fındık Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti." unvanını almış ve sektöründe büyümeye devam etti.

ERİŞLER YEM BAFRA'DAN LİSTEYE GİRDİ

Listenin 30. sırasında ise 26,46 büyüme oranıyla Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan 2015 yılında faaliyete geçen toplamda 150 ton/saat kapasiteye ulaşmış Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş. yer alıyor.  

FINDIK KIRMA TESİSİ İLE DEVAM EDİYOR

Listenin 11. sırasında ise 35,57 büyüme oranıyla Karaçuha Tarım Ürünleri İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. yer aldı. 1955 yılında  Recep Karaçuka’nın kurduğu işletme fındık alım satımı ile ticari hayatına başlayan Karaçuha Tarım Samsun'un Terme ilçesinde fındık kırma tesisi ile faaliyetlerini devam ediyor. Barış GÖK

KAYNAK : http://www.hedefhalk.com/turkiyenin-100-akina-samsundan-5-firma-1382827h.htm

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı