Terme’ye kuş gözlem evi
Advert
Advert
Advert

Terme’ye kuş gözlem evi

Yıllardır gölgede bırakılan Terme Gölyazı mahallesinin doğal güzellikleri Terme Belediyesi’nin çalışmaları ile artık yeni kimliğine kavuşuyor. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul,” Tarihinden, doğasına, sağlık turizmine kadar her konuda alternatifler üretmek

Terme’ye kuş gözlem evi
Bu içerik 1235 kez okundu.
Advert

Yıllardır gölgede bırakılan Terme Gölyazı mahallesinin doğal güzellikleri Terme Belediyesi’nin çalışmaları ile artık yeni kimliğine kavuşuyor. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul,” Tarihinden, doğasına, sağlık turizmine kadar her konuda alternatifler üretmek zorundayız. Terme bu açıdan çok şanslı bir bölge” dedi.

Etrafı orman ve kanallar ile kaplı, Samsun’un Terme İlçesi sınırları içerisindeki Gölyazı-Akgöl kenarına Terme Belediyesi tarafından kuş gözlem evi yapılması için çalışmalara başladı. Bu amaçla Orman ve Su işleri Bakanlığına tahsis edilmek üzere Terme Belediye tarafından 3 bin 500 metrekare arazi satın alındı.

TERZİOĞLU’NDAN TERME ZİYARETİ

Süreci görüşmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü İlyas Koç ve Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Muzaffer Çelik ile birlikte Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’u makamında ziyaret etti. Kuş gözlem evi yapılması planlanan bölgede incelemelerde bulundu.

ARAZİ TERME BELEDİYESİ’NDEN

Kuş gözlem evinin Terme ilçesinin ekonomi ve turizmine katkı sağlayacak önemli bir proje olduğunu belirten Başkan Kul, "Bu güzelliklerin insan eliyle yapılması mümkün değil. Allah’ın Terme’ye bir hediyesi. 9 kanal, 2 göl ve el değmemiş subasar ormanları, 40 kilometreyi bulan Karadeniz’in en uzun kumsalıyla bu bölgeyi her alanda dünyaya tanıtarak turizmin parlayan bir yıldızı haline getireceğiz. Bu amaçla kuş gözlem evi yapılması amacı ve Orman ve Su işleri Bakanlığına tahsis edilmek üzere Belediyemiz tarafından Gölyazı Akgöl kenarında  3 bin 500 metrekare araziyi satın aldık” dedi.

TERME EN ZENGİN TURİZM DESTİNASYONUNA SAHİP

Kuş gözlem evi sayesinde bölgeye daha fazla yerli ve yabancı turistin geleceğini de söyleyen Başkan Kul, "Projenin de kısa zamanda sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Girişimlerimiz ile ilçenin Gölyazı Gölardı bölgesi 'Amazon Tabiat Parkı' ilan edildi. Terme'nin Amazon geçmişi, 243 çeşit kuş türü, endemik bitkileri, su basar ormanları ve eşsiz bir güzellikte kumsalları ile dünya markası olacağız. Biz mutlaka burayı da turizme kazandıracağız. Bunun için Tabiat parkından sonra, kuş gözlem evlerini hayata geçireceğiz. Terme’nin dünyanın en zengin turizm destinasyonu na sahip olduğunu altını çizerek söylüyorum" şeklinde konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu’da Terme belediyesi tarafından satın alınarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredilecek arazinin uygun şartları taşıdığını ifade ederek yerin tahsis durumuna göre proje çalışmalarına devam edeceğiz dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı