Terme'nin Büyük Sorunu : Sokak Köpekleri
Advert
Advert
Advert

Terme'nin Büyük Sorunu : Sokak Köpekleri

Kayseri de yaşanan ve bir lise öğrencisinin hayatını kaybettiği olay sonrası gözler tekrar Terme'de başıboş gezen sokak köpeklerine çevrildi.

Terme'nin Büyük Sorunu : Sokak Köpekleri
Bu içerik 2370 kez okundu.
Advert

Kayseri de yaşanan ve bir lise öğrencisinin hayatını kaybettiği olay sonrası gözler tekrar Terme'de başıboş gezen sokak köpeklerine çevrildi

Öğrenci ve vatandaşlar, kaldırımda yürürken köpekler nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

Belediyeden bu konuda çalışma beklediklerini kaydeden vatandaşlar, başıboş köpeklerin barınaklara alınmasını talep etti.

Zaman zaman köpeklerin kendilerine saldırdığını bildiren vatandaşlar:

"Bu yüzden işe gidip gelirken, tedirginlik yaşıyoruz. Artık korkuyla işe gidip gelmek istemiyoruz. Bu sorunu bir an önce çözülmesini istiyoruz. Okul önünde ve bahçede bulunan köpekler oyun oynamak isteyen çocuklara saldırıyor. Bu köpekleri burada alınıp, ya barınaklara ya da ilçe dışına çıkarılmasını istiyoruz."

Terme’de son bir yıl içinde yaklaşık 1000 sokak hayvanına yardım eli uzatan Terme belediyesi, Köpek, Kedi, At, Eşek gibi sahipleri tarafından sokağa terk edilmiş hayvanların yanı sıra doğal yaşam alanında yaralı halde bulunan karaca, kuğu, şahin gibi hayvanlar için de aynı hizmeti uyguluyor. Samsun Büyük Şehir Belediyesi Hayvan Barınağında rahabilite edilen sokak hayvanları Terme Belediyesi tarafından barınaktan alınarak doğal yaşam alanlarına geri bırakılıyor.

Ancak doğal yaşam alanına bırakılan başıboş hayvanların tekrar şehir merkezine gelmeleri, son günlerde Kayseri'de yaşanan ve bir lise öğrencisinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olay sonrası halk tarafından endişe ile karşılanıyor. 

Köpeklerin aşılarının yapılması onların ısırmayacağı veya bir insana saldırmayacağı anlamına gelmez diyen öğrenci velileri, sabah çocukları okula gönderirken tedirginlik yaşıyor. Özellikle guruplar halinde dolaşan sokak köpeklerinin bulunduğu bölgeden geçmekte zorlanan çocuklar için büyük korkuya neden oluyor. Çoğu çocuk köpekten kaçarken bilinçsizce kendini araç yoluna atıyor. Öğrenci velileri bu soruna bir çare bulunmasını istiyor. 

Şimdi haberimizi okuyan hayvanseverler ayağa kalkacak ve bizi eleştirmeye başlayacaklardır. Biz her canlının yaşama hakkına sahip olduğunu savunuyoruz. Elbette en güzeli her canlının doğal yaşam alanlarında yaşaması. Ancak bazı hayvanlar var ki tehlike arz edebiliyor. Mesela ilçemizde köpekler kadar kediler de mevcut ama kimse kedilerden şilkayetçi değil. Tehlike arz eden hayvanlar bir barınağa gönderilebilir. Barınaktaki hayvanlar için ilçemizde bulunan lokantalardaki atık yemekler her akşam toplanıp barınağa götürülebilir. Ki ilçemizdeki lokantalardan artan yemekler bu barınaklar için fazlasıyla yetecek kadar vardır. Ayrıca bu yemeklere bağış yolu ile de alınan yiyeceklerle barınakta hem daha güzel bir bakım hem de halkın yaşam alanlarında korkuya neden olan hayvanları uzaklaştırmış olacaktır. En azından hayvan sayısı asgariye indirilebilirse halk bu kadar endişe içinde olmayacaktır.

Konu ile ilgili şikayetini bize mail yolu ile bildiren ve adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaşımızın mailini aynen yayınlıyoruz;

"Sayın terme haber yetkilileri, umarım size yazdığım bu yazımı gündeminize alır ve yetkililere ulaştırırsınız. 

İlçemizin her köşesi son yıllarda artan köpek popülasyonu nedeni ile köpeklerle dolu. Evlatlarımız sabah okula giderken büyük tehlike yaşıyor. Korkudan bir çok öğrenci okula giderken aileleri ile birlikte geliyor. Köpekler aşılanıyor ama bu köpeklerin insana saldırmasına engel olmuyor. Kendi aralarında oynayan köpekleri gören çocuklarımız korku ile hareket ediyor sağa sola kaçışıyor ve yola atlıyor. Bu esnada gelen bir araç çocuğumuza çarpabilir.

Köpeklerinde yaşam hakkı var evet ama çocuklarımızın rahatça dolaşamadığı, okuluna bir korkmadan gidemediği bir ortamda nasıl yaşanabilir bir ortam olur ki ? Doğuda terörist korkusu Terme de köpek korkusu. Ne farkı var ? İnsan hayatının, çocuklarımızın hayatının önemi yok mu ? Değeri yok mu okumak için sabahın erken saatlerinde yarı mahmur kalkıp gözlerini ovuşturarak okula gitmeye çalışan evlatlarımızın ? İnsan mı hayvan mı diye sorarsanız bana ben insan derim. Peki ya siz ne diyorsunuz yetkililer köpekler mi evlatlarımız mı ? İlla birisine birşey mi olması lazım ? Eğer olursa bunun vebalini nasıl ödeyeceksiniz ? "

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hayvansever     0000-00-00 Bir hayvana nasıl davranırsanız size öyle davranır o köpeklerden hiç biri bana saldırmıyor neden elimden geldigince yemeklerini bir parça ekmeklerini veriyorum. Ey insan oğlu bu dünya sadaca senin değil onların yaşam hakkına da saygı duy. Onlar kimsesiz istedikleri sdece bir parça ekmek birazda sevgi. Onlar birer sessiz kullar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı