Paralı Poşet Uygulamasını Fırsata Çevirdiler
Advert
Advert
Advert

Paralı Poşet Uygulamasını Fırsata Çevirdiler

1 Ocak itibarı ile alışverişlerde verilen poşetlere ücretlendirme getirildi. Ancak bazı işletmeler fatura vermeden poşetlerden para talep ediyor.

Paralı Poşet Uygulamasını Fırsata Çevirdiler
Bu içerik 752 kez okundu.
Advert

Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 1 Ocak Salı günü başlayan poşet yasasına göre sektörlerde poşetlerden 25 kuruştan az olmamak üzere ücret alınacak. Bazı alanlarda koşulları karşılayan poşetler ise ücretsiz olarak temin edilebilecek.

HANGİ POŞETLER NERELERDE ÜCRETSİZ OLACAK?

Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetler kapsam dışında olacak.

Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketiciler uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek.

BAZI İŞYERLERİ POŞETE PARA ALIYOR FATURAYA YANSITMIYOR

Kanunda açıkça belirtildiği üzere poşete para alan işletmeler bunu faturada belirtmek zorunda olmasına rağmen bazı işletmelerde fatura kesilmiyor ve poşet parası talep ediliyor. İlçemizde bazı çiğköfteciler özellikle okul öğrencilerine vermiş olduğu çiğköftelerden poşet parası talep etmeye başladı. Ancak çiğköfteyi alıp poşet alan öğrencilere ne fatura ne de başka bir belge verilmiyor.

Kanunda da belirtildiği üzere Açıktan satılan gıdaların hijyenini korumak amacı ile kullanılan ve yönetmeliğe uygun poşetler ücretsiz olması gerekirken, bazı işletmelerin özellikle öğrencilerden para talep etmesi ve bunu da faturasız yapması şaşkınlık uyandırdı. Yetkilileri konu hakkında denetime davet ediyorum. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TFF Başkanı Özdemir Samsunspor'un şampiyonluğu resmen açıklayacak
TFF Başkanı Özdemir Samsunspor'un şampiyonluğu resmen açıklayacak
Hem dini nikah hem de resmi nikah bir arada
Hem dini nikah hem de resmi nikah bir arada