Erhan Usta'ya oy pusulasında şok!
Advert
Advert
Advert

Erhan Usta'ya oy pusulasında şok!

31 Mart yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan adayı olan Erhan Usta, oy pusulasındaki yerine tepki gösterdi. Erhan Usta konu ile ilgili olarak Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunurken, danışmanı ise Samsunhaber.com

Erhan Usta'ya oy pusulasında şok!
Bu içerik 1994 kez okundu.

YSK, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçimlerde kullanılacak olan oy pusulalarını belirledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan adayı Erhan Usta, Samsun'da seçimlere bağımsız giren tek belediye başkan adayı olacak. Usta, oy pusulasında partilerin adayları için tam sütunluk alan ayrılırken kendisine yarım sütunluk alan ayrılmasına tepki gösterdi.

BAĞIMSIZ ADAYLARDA UYGULAMA BU ŞEKİLDE

2014 yerel seçimlerinde de bağımsız adaylar için yarım sütunluk alan ayrılmıştı. Ancak bağımsız aday sayısı fazla olan bölgelerde boş alanda da farklı bir aday yer aldığı için herhangi bir karmaşa yaşanmıyordu. Samsun'da seçimlere sadece Erhan Usta'nın bağımsız aday olarak girmesi nedeniyle pusulada yarım satırlık alan boş kaldı. Oy kullanacak olan kişiler bu boşluğa mühür bastıkları taktirde oyları geçersiz sayılacak.
 

 

ERHAN USTA'DAN AÇIKLAMA

Erhan Usta, oy pusulasında yaşanan sorun ile ilgili olarak Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Usta, paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Kıymetli Hemşehrilerim, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar Oy Pusulasının (Beyaz Pusula) en sonunda yer almaktayım. Tek bağımsız aday benim.

Fakat ne yazık ki oy pusulasında siyasi partilerin her birine bir tam sütun ayrılırken, tek bağımsız aday olmama rağmen bana yarım sütun ayrılmış durumdadır. Bu nedenle oyunuzu kullanırken mührü en sondaki sütunun üst bölümdeki daire içine vurmanız önem arz etmektedir.

Alt tarafa vurulan mühürler geçersiz sayılacaktır. Her alan da olduğu gibi oy pusulasında da haksızlık var ama yılmayacağız, yıkılmayacağız!

Diyorum ki, Pusulanın sonundayız, ama Allah’ın izniyle 1 Nisan’dan itibaren Samsun’un başında olacağız! Kazanacağız! Birlikte başaracağız!"

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Erhan Usta'nın danışmanı konu ile ilgili olarak Samsunhaber.com'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Genel uygulama bu şekilde, bağımsız adaylar kısmı, siyasi partilerden sonra bir çizgi ile ayrılıyor ve bir sütuna, altlı üstlü 2 aday gelecek şekilde tasarlanıyor. Fakat Erhan Bey tek bağımsız aday olduğu için (altına yazılacak başka bir aday olmadığı için) il seçim kuruluna itirazda bulunduk ama kabul edilmedi. Oy pusulası bu şekilde basılacak ne yazık ki... Siyasi partilerin amblemlerine basılan oy geçerli sayılırken, tek bağımsız aday Erhan Bey olmasına rağmen kendisine ayrılan bölümün altına basılan mührün geçersiz sayılma durumu söz konusu. Tabi buna da itiraz edeceğiz ama sonuç nasıl olur tahmin etmek zor değil... Sonuç olarak herhangi bir siyasi partiye 2 birimlik alan ayrılıyorken oy pusulasında, tek aday olunmasına rağmen, bağımsız aday bölümü siyasi partilerden çizgiyle ayrılmasına rağmen Erhan Beye 1 birim alan ayrılıyor.... Durum bu şekilde..." 

KAYNAK : https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/erhan-usta-ya-oy-pusulasinda-sok-h45114.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor