İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı
Advert
Advert
Advert

İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı

Bugün, kurtuluş savaşı zaferinden sonra Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 98. yıl dönümü. Samsun'da bürokratlar ve siyasiler mesaj yayımladı.

İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yılı
Bu içerik 2159 kez okundu.
Advert

Kurtuluş savaşından alnının akıyla çıkan ordunun talebi üzerine İstiklal Marşı yazılması için yarışma başlatan Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı), para ödülü olduğu için yarışmaya katılmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Isparta Milletvekili Mehmet Akif Ersoy'a mektup gönderdi. 

MESAJ YAYIMLADILAR 

Para ödülünü kabul etmeyen Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı marş, 1921 yılında kabul edilerek İstiklal Marşı olarak ilan edildi. İstiklal Marşı, TBMM'de 12 Mart 1921'de yapılan oturumda Türkiye'nin milli marşı olarak kabul edildi. Samsun Valisi Osman Kaymak, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İstikal Marşı'nın kabulunün yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

BİR MİLLETİN HAYKIRIŞI 


Samsun Valisi Osman Kaymak, " Bu destansı eser aynı zamanda, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belgedir "dedi. 

ALLAH BİR DAHA MARŞ YAZDIRMASIN 

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, " Kimse bir daha İstiklal Marşı yazamaz, ben de yazamam! Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” sözü bu büyük eserin hangi şartlarda ve hangi duygularda yazıldığının en büyük göstergesidir. Bizimde duamız Bayrak şairimiz ile aynıdır. Allah bu yüce Türk Milletine bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın "diye konuştu. 

AKİF, MİLLİ KAHRAMAN 
 
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise, " Mehmet Akif, İstiklal Harbini zafere götüren süreçte kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerle, derinlikli yazılarıyla, bin bir zahmetle çıkardığı dergi nüshalarıyla milletimizi aydınlatmış, umut ışığı olmuştur "diye konuştu.  Yunus KILIÇ 

KAYNAK : https://www.hedefhalk.com/haber/istiklal-marsininkabulunun-98-yili-1550356

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Erhan USTA'dan Kaçak Elektrik Çıkışı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı
Son dakika… MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı