Fındığın baş düşmanı Sınırdan Geçti
Advert
Advert
Advert

Fındığın baş düşmanı Sınırdan Geçti

Gürcistan'dan ülkemize giriş yaptığı tespit edilen ve fındık bahçelerini adeta kurutan kahverengi kokarca böceğine karşı 6 bin tuzak kuruldu. Fındık üreticileri, mücadeleye Temmuz ayı sonuna kadar devam etmeleri konusunda uyarıldı

Fındığın baş düşmanı Sınırdan Geçti
Bu içerik 989 kez okundu.

Son dönemde yoğun olarak Artvin ve Rize'deki fındık bahçelerinde görülmeye başlayan ve 2015-2017 yılları arasında Gürcistan'daki fındık bahçelerinde çok ciddi verim ve kalite kaybına neden olan kahverengi kokarca böceğinin, bu ülkeden ülkemize giriş yaptığı belirlendi.

Uzmanlar, diğer zararlılardan daha hızlı üremesi, günde yaklaşık 30 kilometre yol kat edebilmesi ve etkili olduğu fındık ağacında 'boş, lekeli ve şekilsiz fındık' oluşumuna neden olmasının yanı sıra ağacı 20 gün içinde kurutabilmesi gibi özellikleri nedeniyle dikkate alındığında kahverengi kokarca ile mücadelenin daha etkin biçimde sürdürülmesi gerektiği uyarısını yaptılar. 

FINDIK BAHÇELERİNE 6 BİN TUZAK

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bu zararlıyla süratli bir şekilde mücadele edilmesi için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içerisine girdi. Birlik yetkilileri, yoğunluğun fazla olduğu Artvin ve Rize'de zararlıların kitle halinde yakalanması ve imha edilmesi için 300 adet funnel tipi feromon tuzak kurdu. Proje kapsamında 6 şehir, 49 ilçe ve toplamda 147 lokasyonda kokarca ile mücadele için yaklaşık 6 bin dolayında tuzak asıldı.

Birlik tarafından hazırlanan ve dağıtılan uyarıcı broşür ve afişlerle kahverengi kokarca zararlısının milli ürün fındık için hayati bir risk taşıdığı ve mücadelenin aksatılmaması gerektiği anlatıldı. Üreticilerin Temmuz ayı sonuna kadar hastalık ve zararlılarla mücadele etmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

N. Alper CABBAR

KAYNAK : https://www.hedefhalk.com/haber/findigin-bas-dusmani-sinirdan-gecti-1586624

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İşte kademe kademe normalleşme süreci
İşte kademe kademe normalleşme süreci
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme