TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA!
Advert
Advert
Advert

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA!

Terme, Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerini etkileyen sel felaketinin üstünden geçen bir haftanın ardından dün bölgeyi ziyaret ederek, çalışmaları eleştiren Bağımsız Milletvekili Erhan Usta'ya yanıt Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'tan geldi. Kaynak: TALİHSİ

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA!
Bu içerik 1255 kez okundu.

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, 23 Ağustos'ta meydana gelen sel felaketinin üstünden geçen bir haftanın sonunda bölgeyi ziyaret eden Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın "Hala çalışmalar başlamamış, sahada çalışan bir tek makine göremedik" açıklamalarını talihsizlik olarak yorumladı. Başkan Kılıç, "Sayın Milletvekilimiz Erhan Usta, gelip bölgede neler yapılıyor ve neler yapıldı diye bizden yada kaymakamlık makamından bilgi alsaydı. O zaman bu talihsiz açıklamayı yapmak zorunda kalmazdı" dedi.

EKİPLER GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI
Devletin tüm imkanlarını ilk dakikadan itibaren seferber ettiklerini dile getiren Başkan Kılıç, "AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan, Samsun Valimiz Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekillerimiz hepsi selin yaşandığı ilk andan itibaren bölgeye gelerek hem bilgi aldı, hem de devletin tüm imkanlarını seferber ettiler. Biz Belediye olarak tüm imkanlarımızla sahada mücadele verirken AFAD, DSİ bölge müdürlüklerimiz selin yaralarını sarmak, zarar gören vatandaşlarımıza yardım etmek için bölgedeydi. 22 Haziran'da meydana gelen ilk selden itibaren Terme Belediyesi'ne ait ve kiralık 24 iş makinesi ve 51 personel 7/24 sahada çalışmalarını 2 ay boyunca sürdürmüştü. 23 Ağustos'ta meydana gelen ikinci selden itibaren ise belediyemize ait 2 adet greyder, 4 bekoleder, 1 paletli ekskavatör, 2adet 4x4 araç ve 6 adet kamyon yani toplamda 15 araç sürekli sahadaydı. Yine ihalemizde olan 1 paletli ekskavatör, 1 lastikli ekskavatör, 1 kamyon, 1 lowbet çekici ayrıca sel bölgesinin büyüklüğü nedeniyle araçlarımız yetersiz kaldığı için kiraladığımız 2 paletli ekskavatör ve bekoloder 7/24 sahada hizmet vererek, selden zarar gören vatandaşlarımızın imdadına yetişti. Selin hemen ardından Büyükşehir Belediyesi, DSİ, SASKİ, Atakum Belediyesi, Tekkeköy Belediyesi ve İlkadım Belediyesi'nden gelen 27 araç sel bölgesindeki çalışmalara büyük destek verdi. Yani, devlet iki selde de 7/24 vatandaşının yanında hizmete ve desteğe devam etti" diye konuştu.

HELİKOPTERLE TAHLİYE
Başkan Kılıç, Sel gecesi 19 vatandaşın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait helikopterle, kendi imkanları ile bölgeyi terk edemeyen 75 vatandaş ise karayoluyla tahliye edildiğini ve güvenli bölgelere alındığını, ayrıca barınma ve yiyecek yardımı sağlandığını söyledi.

BİNLERCE VATANDAŞA GIDA VE YİYECEK YARDIMI
Selden zarar gören 32 mahallede hiç kesintisiz sosyal yaşama da destek olduklarını dile getiren Terme Belediye Başkanı Kılıç, "Selin ardından Terme Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün organizasyonunda SASKİ, KIZILAY, AFAD ve hayırseverler vasıtasıyla selden zarar gören 32 mahallemize gıda, giyecek, yiyecek ve içme suyu yardımı yapıldı. Ekiplerimiz, bin 213 aile, hastane, konaklama tesisi, fırınlar ve lokantalara su tankerleri ile  2 bin ton su içme suyu takviyesi gerçekleştirdi. 292 aileye giyecek yardımı yaptı. 490 aileye ekmek, 245 aileye ise düzenli aralıklarla 3 bin 500 kişilik sıcak yemek yardımı yapıldı. Fındık hasadı münasebetiyle bölgemizde bulunan bin mevsimlik işçi, gece 00.30 ve 03.00 arasında riskli bölgelerden alınarak, ilçemizin spor salonunda barınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçları karşılandı. Talep eden 264 aileye temizlik malzemesi temini, yine talep eden ailelerimize sağlık ekibi ve ilaç takviyesi sağlandı. Selden zarar gören bölgelerde tüm yerleşim yerleri her hangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için tamamıyla ilaçlanarak, dezenfekte edildi. Barınma sorunu yaşayan 8 vatandaşımız misafirhanelere yerleştirildi. Hayvancılıkla uğraşan ve selden etkilenen çiftçilerimize ise 15 ton hayvan yemi temin edilerek mağduriyetleri giderildi" dedi.

AFET KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI
Başkan Kılıç, "Sayın Valimiz Osman Kaymak yönetiminde ve AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ve AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu'nun katılımıyla gerçekleştirilen Afet Koordinasyon toplantısında Terme tarihinde ilk kez, tüm kurum müdürleri bir araya gelerek, ilçeyi sel sorunundan kurtarmak için yapılacaklar hep birlikte istişare edildi. Hasar tespit ve ıslah çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Terme'yi sel kâbusundan kurtaracak önlemler masaya yatırıldı. " ifadelerini kullandı.

KÖKLÜ ÇÖZÜM ADIMLARI
Terme ve Salıpazarı’nın sel sorununa köklü çözümler için adımların hızlı şekilde atıldığını ifade eden Başkan Kılıç, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan, sel sorununa köklü çözüm getirecek Salıpazarı barajı için ilk ödeneğin ayrıldığını müjdeledi. Sel sonrası acil çözüm ve tedbirlerin yanı sıra köklü sorunların çözümü için sağlam adımlar atıldı” şeklinde konuştu.

KEŞKE BİLGİ ALSAYDI
Bağımsız Milletvekili Erhan Usta'nın hiçbir yetkili ile görüşmeden "Çalışma yapılmıyor" diye bir açıklama yapmasının bir talihsizlik olduğuna dikkat çeken Başkan Kılıç, "Usta'nın sel felaketinden bir hafta sonra bölgeye gelerek, hiçbir yetkili ile görüşmeden, bilgi almadan sadece birkaç yeri ziyaret ederek, fikir beyan etmesi tamamen talihsiz bir siyasi manevradır. Bu tarz açıklamalar, ilk geceden, hatta ilk dakikadan itibaren ilçe halkımız için çalışan gecelerce uykusuz kalan belediye personelimize, AFAD, SASKİ, Kızılay ve İtfaiye ekiplerimize bir saygısızlıktır. Sayın Usta, gelip bizzat bizden ya da herhangi bir yetkiliden çalışmalara dair bilgi alsaydı, bu tarz bir açıklama yapma talihsizliğine düşmezdi" diye konuştu.

Kaynak: http://www.dengegazetesi.com.tr/talihsiz-bir-aciklama-137914h.htm

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.