Samsun'da yaşanan sel felaketinin sorumlusu DSİ
Advert
Advert
Advert

Samsun'da yaşanan sel felaketinin sorumlusu DSİ

Terme Ticaret Sanayi Odası Salonu'nda TMMBOK Samsun İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde yaşanan sel felaketi masaya yatırıldı. İnşaat Mühendisi Murat Şenel, DSİ'nin projelerine ve uyarılarına

Samsun'da yaşanan sel felaketinin sorumlusu DSİ
Bu içerik 3892 kez okundu.

Terme Ticaret Sanayi Odası Salonu'nda TMMBOK Samsun İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde yaşanan sel felaketi masaya yatırıldı. İnşaat Mühendisi Murat Şenel, DSİ'nin projelerine ve uyarılarına rağmen yerel yönetimlerin dere yataklarında çalışma yaptığını söyledi.

Samsun'da iki kişinin hayatını kaybettiği milyonlarca liralık zarara yol açan Terme ve Salıpazarı'nı vuran sel felaketinin DSİ'nin projelerine yerel yönetimlerin uymaması nedeniyle afete dönüştüğü ortaya çıktı.

Terme Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, TMMOB ve Samsun Çevre Platformu'nun (SAMÇEP) işbirliği ile sel felaketinde yaşanan ihmaller masaya yatırıldı. Kurallara uymayan yerel yönetimler suçlu bulundu. Terme Ticaret Sanayi Odası Salonu'nda düzenlenen toplantıya TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İshak Memişoğlu, SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, İnşaat Mühendisleri Odası'nı temsilen Murat Şenel ve Ziraat Mühendisleri Odası'nı temsilen Hayati Tosun konuşmacı olarak katıldı.

YEREL YÖNETİMLER BİLDİĞİNİ OKUDU

İnşaat Mühendisi Murat Şenel, DSİ'nin projelerine ve uyarılarına rağmen yerel yönetimlerin dere yataklarında çalışma yaptığını söyledi. Şenel şöyle devam etti:  "Terme Çayı için DSİ, 80 metre genişliğinde duvar önerdi. Ayrıca çayın etrafının  yapılaşmaya kapatılmasını istedi. Ancak yerel yönetimler bildiğini okudu. Yerel yönetimler duvar açıklığını azalttılar.  Mevcut duvarları yükseltip, taşkını geçirecek kısmı imara açmışlar. Belediyenin yaptığı beton yollar, menfezler eksikliği nedeniyle bariyer vazifesi görmüş, eğimin çok olduğu noktalarda tarım arazileri sular altında kalmıştır. Yörede çeltik tarımı yoğun yapılırken, bu alışkanlıktan vazgeçildi, kavak ağaçları kesildi. Bunların yapılması suyun erken aşağıya inmesine yol açtı"

HESAP SORULMADIKÇA FELAKETLER DEVAM EDECEK

TMMOB İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, "Bu ihmalleri yapan siyasilerden halk hesap sormadıkça biz felaketleri yaşamaya devam edeceğiz. Sonra siyasiler ve bürokratlar çıkacaklar, buna kader diyecekler. Halkın artık uyanması lazım. Halkın yapacakları sorgulaması lazım. Çözüm önerilerini takip etmeleri gerekiyor. Halk artık bürokratların ve siyasilerin sözlerine itibar etmiyor. Vatandaş artık projelerin takibini kendisi yapmak zorunda. Yapılmayan projeler felaket olarak başımıza geliyor. Siyasilerden ve bürokratlardan dua değil, hayata geçirilmesi zorunlu projeleri uygulamasını bekliyoruz " diye konuştu.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMIYOR SAMÇEP

Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Karadeniz otoyolu, kıyı kenar çizgilerine yapılan yapılar,  derelerin önüne setlerin konulması, yerel yönetimlerin beton asfalta dayalı belediyeciliği gibi nedenler suların denize ulaşmasını engelliyor. Bu nedenden dolayı selin tahribatı daha da artıyor. İklim değişikliğine yönelik hükümette gerekli adımları atmıyor" dedi

Haber: Tahir Ömer ÇOKLUK

KAYNAK : https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-da-yasanan-sel-felaketinin-sorumlusu-dsi-h49774.html
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor