Bakanlıktan Terme KYK Açıklaması Geldi
Advert
Advert
Advert

Bakanlıktan Terme KYK Açıklaması Geldi

Terme KYK Yurdu’nun kapatılacağı iddia edilerek ilçe gündemine gelmişti. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun konuyu Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu’na sorması üzerine bakanlıktan cevap geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Söz ko

Bakanlıktan Terme KYK Açıklaması Geldi
Bu içerik 1417 kez okundu.

Terme KYK Yurdu’nun kapatılacağı iddia edilerek ilçe gündemine gelmişti. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun konuyu Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu’na sorması üzerine bakanlıktan cevap geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Söz konusu yurdun kapatılmasına ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı olan Terme yurdunun öğrenci yetersizliğinden ve yurt binasının kiralık olmasından ötürü kapatılacağı, öğrencilerin ise çevre ilçelerdeki KYK Yurtlarına gönderileceği iddia edilerek gündeme gelmişti.

Terme Vizyon Gazetesi’nin “Terme KYK Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya” başlıklı haberi sonrasında harekete geçen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na konuyla ilgili bir takım sorular yönelterek yurdun kapatılması iddialarına karşılık cevap istemişti.

Açıklama Bakanlıktan Geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun imzası bulunan açıklama ise şu şekilde:

“Yüksek öğrenimde öğrenci sayılarındaki artış ve azalışlar sürekli olarak izlenmekte ve Bakanlığımıza bağlı yurtların bulunduğu il ve ilçelerdeki yurt başvuruları, başvuruların karşılanma oranları, binalarımızın fiziki yapıları ile birlikte değerlendirilerek yurt ihtiyacı olan ve olmayan il ve ilçeler tespit edilmektedir. Bu çalışmalar sonucunda kamu kaynaklarının etkin, verimli kullanımı ve tasarruf ilkeleri göz önünde bulundurularak yurtların hizmete kapatılması kararı verilebilmektedir.

Samsun ili Terme ilçesinde Bakanlığımıza bağlı Terme Yurdunda 196 kız, 128 erkek olmak üzere toplam 324 kapasite ile öğrencilere hizmet verilmeye devam edilmektedir. Söz konusu yurdun kapatılmasına ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır.”

Yeni Yurt Çalışmaları Devam Ediyor

Terme KYK Yurdu’nun kapatılması iddialarına karşılık böyle bir durumun söz konusu olmadığına açıklık getirilen açıklamada ayrıca, “Terme ilçesinde 250 yatak kapasiteli yurt projesi 2017 yılında yatırım programına dahil edilmiştir. Söz konusu projeye ilişkin çalışmalar devam etmektedir” ifadelerine de yer verildi.

KAYNAK : http://termevizyongazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=483

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor