Oltan Köleoğlu Enerji'den mahkeme kararına ilk yorum
Advert
Advert
Advert

Oltan Köleoğlu Enerji'den mahkeme kararına ilk yorum

Samsun 3. İdare Mahkemesi'nin Çarşamba'da yapımı devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin 'İl Toprak Koruma Kurulu'nun aldığı "Tarımsal amaç dışı kullanıma uygundur" kararının yürütmesini 'teminat alınmaksızın' durdurdu. Durdurma kararının ardından

Oltan Köleoğlu Enerji'den mahkeme kararına ilk yorum
Bu içerik 2125 kez okundu.

Samsun 3. İdare Mahkemesi, Çarşamba'da yapımı devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin "Tarımsal amaç dışı kullanıma uygundur" kararının yürütmesini 'teminat alınmaksızın' durdurma kararı aldı. Gerekçeli kararda, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarım arazilerinin korunması, kullanılması ve planlanmasına dair uygulama talimatının alternatif alan değerlendirmesi başlıklı maddesinin 4'üncü bendinde; "müracaat sahibi gerçek ve tüzel kişiler için aynı ilçe sınırları içerisinde büyük ova koruma alanı dışında tarım parselinin bulunmaması durumunda" bu tür talepler için alternatif alan bulunamadığının kabul edileceğine işaret edildi. 

TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ ZARARLAR ÇIKABİLİR

Buna rağmen dava dosyasındaki bilgi ve belgeler incelendiğinde dava konusu atık depolama alanı için sadece Eğercili mahallesi sınırları içerisinde alternatif alan araştırmasının yapıldığını belirleyen mahkeme kararında,  büyük ova koruma alanı dışında herhangi bir alternatif alan araştırması yapılmadığının belirlendiği ifade edildi. Samsun 3. İdare Mahkemesi kararında ayrıca söz konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde ise; Çarşamba Büyük Ovası içerisinde yer alan özellikli tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması, arazilerin toprak yapısının bozulması ve tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabileceğinden ortaya, telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirmesi yaptı.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI

Mahkemenin kararının ardından Oltan Köleoğlu Enerji, açıklamalarda bulundu. OKE tarafından yapılan açıklamada, basında “Mahkeme Santrali Durdurdu” başlığı ile yer alan haberlerin eksik olduğu belirtildi. Konu ile ilgili olarak OKE’den yapılan yazılı açıklamada, santral inşaatının sürdüğü belirtilerek, konu edilen kararın depolama alanındaki bazı eksiklerle ilgili olduğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Samsun ile Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesinde kurulumu planlanan “Biyokütle Enerjisi Hammadde Açık Depolama Sahası” alanında şirketimiz üzerine kayıtlı olan parsellerin bir kısmının izin süreçleri mahkemeye sunulan dosyadaki teknik bilgi ve belge eksikliği nedeniyle T.C. Samsun 3. Bölge Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere yürütmenin durdurulması kararı tebliğ edilmiştir. Avukatlarımız itiraz dosyasında bakanlıktan alınan gerekli izinleri, teknik bilgi, belge eksiklerini ve savunma metnini mahkemeye sunacaklardır. Yürütmeyi durdurma kararı Biyokütle Enerji Santrali İnşaat Alanı için değil, hammadde depo sahası parsellerinin bir kısmı için verilmiştir. İnşaat süreçlerimizi ilgilendiren Samsun İli Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi 108,109,110 ve 111 nolu parseller üzerinde herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Kamuoyuna duyurulur.” 

KAYNAK : https://www.samsungazetesi.com/samsun-haber/oltan-koleoglu-enerji-den-mahkeme-kararina-ilk-yorum-samsun-h1225642.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.