Terme'de üreticilere "organik gübre" dağıtıldı
Advert
Advert
Advert

Terme'de üreticilere "organik gübre" dağıtıldı

Terme ilçesinde, Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında fındık üreticilerine organik gübre verildi.

Terme'de üreticilere
Bu içerik 1725 kez okundu.

erme  ilçesinde, Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında fındık üreticilerine organik gübre verildi.

Vali Osman Kaymak, Terme Tarım Kredi Kooparatifi Depolarında  gerçekleştirilen törende, 2019 yılında devletin Samsun'da çiftçilere 218 milyon lira destek verdiğini söyledi.

Samsun'un önemli bir tarım kenti olduğuna işaret eden Kaymak, "Çarşamba, Bafra, Vezirköprü ovaları, fındığımız, çeltiğimiz ve sebzelerimizle Türkiye'nin Çukurova'dan sonra en önemli ovalarından biriyiz. Türkiye, önemli bir üretim alanına dönüştü ancak Samsun'un ihraç ettiği bir tarım ürünü yok. Tarlada ürettiğimizi satıyoruz. Organik üretim ve yaşam, artık dünyada büyük önem kazanıyor. Bizim de organik ürünler üreterek dünya pazarına açılmamız ve tarımsal ürünleri ihraç etmemiz gerekiyor." ifadelerini konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da Türkiye'de toplam fındık üretiminin yüzde 15,8'inin Samsun'dan karşılandığını anlatarak, "Bu üretim içinde yaklaşık 37 bin 500 dekar alanda 6 bin 500 ton organik fındık üretimi yapılmaktadır. Bu projenin amacı, çevreye karşı daha duyarlı davranmak ve üreticilerimizi organik üretim konusunda bilinçlendirmektir." dedi.

Sağlam, Çarşamba ve Terme ilçelerindeki çiftçilere 372 katı, 900 de sıvı gübre dağıtımı gerçekleştirileceğini belirtti.

Terme Kaymakamı Murat ZADELEROĞLU ise tarımın Samsun, Türkiye ve dünya için önemli bir konu olduğunu vurguladı. 

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi de idaresi olarak 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde 9 ilin kapsayıcı eylem planını yaptıklarını dile getirerek, "2020 yılı itibarıyla da 2021-2023 yılının çalışmalarına hızlıca başladık. Geçmiş dönemden aldığımız tecrübelerle yeni dönemi daha iyi planlayacağız. 2014-2018 döneminde Samsun'a tahsis ettiğimiz kaynak 2 milyar 700 milyon liradır. Bu kaynak yeni dönemde artarak devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından üreticilere organik gübrelerin dağıtımı, protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor