Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
Advert
Advert
Advert

Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun

Mübarek Regaip Kandili anlamı ve önemi nedir? Regaip Kandili niçin kutlanır, faziletleri nelerdir?

Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
Bu içerik 1621 kez okundu.

Mübarek üç ayların bereketi  anlam ve önemiyle merak ediliyor. Şüphesiz İslam alemi için en önemli aylar Recep, Şaban ve Ramazan ayları olarak ifade edilen üç aylardır. Kandil gününde okunan her Kur'ân harfi için on sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmekte, Regâib kandilinde ise önemi daha da artmaktadır.  İşleri dini günler takvimine göre Regaib Kandili 27 Şubat 2020 tarihinde başlıyor. İslam alemi kandil hazırlıklarına başladı. Dua ve ibadetler ile geçirilecek bu gece camiler yine dolup taşacak. Müslümanların dualarla geçireceği kandil gününde Yasin-i Şerifler okunacak ve eller semaya yükselecek. Peki  ve önemi nedir? , faziletleri nelerdir?

Müslüman aleminin merakla beklediği ve üç ayların içerisinde yer alan  için geri sayım başladı. Bolca duaların ve ibadetlerin yapıldığı 3 aylar dinimizce son derece ehemmiyet verilen aylar olarak karşımıza çıkıyor.  2020 dini takvime göre Regaip Kandili 27 Şubat 2020 tarihinde başlıyor. Kandil günü içinde yapılan ibadetler ve dualar, Allah tarafından bu Regaib gecesine hürmet gösterenlere bolca sevap olarak geri dönmektedir. Mübarek kandil gecesinde yapılan dua kabul olduğu, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verildiği rivayet edilir. Peki  ve önemi nedir? Regaip Kandili nedir, niçin kutlanır, faziletleri nelerdir?

 

REGAİP KANDİLİ ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

 bilhassa 18. asırda, tekke ve zaviyelerde gösterişli törenlerle kutlanmış, tasavvuf ehli olan şairlerce bu gece için "regaibiye" denilen şiirler yazılmıştır. Reg,ib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.

Recep ayının fazileti iyilik ayı: Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

 

REGAİP KANDİLİNDE NELER YAPILMALIDIR?

İslâm âlimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahâbe ve tâbiîn dönemlerinde Regaib kandilinin bilinmediğini, kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede özel bir ibadet yapmanın dinde yeni ibadet ihdası anlamına geleceğini, Resûl-i Ekrem tarafından genel olarak bid'atların yasaklanmasının yanı sıra (Buhârî, "Ṣulḥ", 5) cuma günü ve gecesi özel bir ibadet yapılmasının da yasaklandığını (Müslim, "Ṣıyâm", 147, 148),bu sebeple Regaib günü ve gecesinde muayyen ibadetler yapmanın dinen sakıncalı olduğunu belirtmiştir. Bir kısım âlimler ise genel anlamda fazileti âyet ve hadislerde belirtilen receb ayının bir gecesi olması dolayısıyla Regaib'in de faziletli gecelerden sayılacağını, namazın en üstün ibadet olup akşamla yatsı arasında nâfile namaz kılmanın fazileti hakkında -zayıf da olsa- hadisler, sahâbî ve tâbiî sözleri (Tirmizî, "Ṣalât", 204; İbn Mâce, "İḳāmetü's-ṣalât", 185; Taberî, XV, 69; XXI, 100) bulunduğunu, müslüman toplumlarda özel zaman dilimleri olduğuna inanılan, dinî duyguların yoğun biçimde yaşandığı bu geceleri vesile ederek kazâ ve nâfile namaz kılmanın, Kur'an okumanın, çeşitli hayırlar yaparak Allah'a yaklaşmaya çalışmanın dinen bir sakıncası olmayacağını ifade etmişlerdir.

REGAİP KANDİLİ NİÇİN KUTLANIR?

Receb ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. Müslüman alemi için büyük bir önem teşkil eden Regaip Kandili bu yıl 27 Şubat 2020 Perşembe günü idrak edilecek.

Regâib, Arapça bir kelime olup "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "regâib"in aslı budur.

Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Regaib Gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı Kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.


Bir de bu ayda sevaplar kulların defterlerinin sevab hanelerine, bol bol dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yâni, sevapların bol bol, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay demek… Sabbe, Arapçada dökmek demek… Nehrin de böyle dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten… Receb-ül esabb; Allah'ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ü ihsanâtının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.Peygamberimiz (a.s.m)'ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevapları var.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İşte kademe kademe normalleşme süreci
İşte kademe kademe normalleşme süreci
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme