Samsun Tabip Odası'ndan İl Pandemi Kurulu'na çağrı! Rakamları açıklayın
Advert
Advert
Advert

Samsun Tabip Odası'ndan İl Pandemi Kurulu'na çağrı! Rakamları açıklayın

Samsun Tabip Odası, koronavirüs salgını nedeniyle ildeki hasta ve ölüm sayıları hakkında bilgilendirme yapılmamasının meydanı paniğe sevk eden yanlış ve yanıltıcı haberlere bıraktığına dikkat çekerek İl Pandemi Kurulu'na 20 soruya cevap verilmesi çağrısın

Samsun Tabip Odası'ndan İl Pandemi Kurulu'na çağrı! Rakamları açıklayın
Bu içerik 3564 kez okundu.

Samsun Tabip Odası, yaptığı yazılı açıklamada,  koronavirüs salgınıyla merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek örgütleriyle, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun tamamının topyekûn mücadelesiyle baş edilebileceği vurgulandı.  

Tehlikeli salgının ildeki bölgesel dağılımı, hasta ve ölüm sayıları hakkında yeterince bilgilendirilmemesinin, meydanı paniğe sevk eden yanlış ve yanıltıcı haberlere bıraktığı belirtilen açıklamada, "Her zaman ifade ettiğimiz üzere; 'Kamuoyunun doğru ve şeffaflıkla bilgilendirilmesinin, salgın yönetiminde pek çok açıdan bir gereklilik' olduğunu tekrar vurgulamak isteriz. Bu nedenle soruların yanıtlanması ve kamuoyunun aydınlatılması önem arz etmektedir" denildi.

İşte İl Pandemi Kurulu'na yöneltilen 20 soru;

1- Bugün itibarıyla ilimizde kaç merkezde test yapılmaktadır? 

2- Bugüne kadar (günlere göre) her bir tanı/tarama testinden toplam kaç adet yapılmıştır? Bugünden itibaren Samsun çapında günde kaç test yapılması planlanmaktadır?

3- Günlere göre her bir tanı/tarama testi tipi için pozitif sonuçlanan test sayısı kaçtır? İlk testi negatif olup ikinci kez test yapılanlarda pozitiflik oranı nedir?

4- Kaç tip tanı/tarama testi kullanılmaktadır? Kullanılan testlerin geçerlilik özellikleri (duyarlılık, seçicilik, pozitif ve negatif öngörü değerleri) nasıldır?

5- Hastalardan örnek alınması ile test sonuçlarının sağlık kurumlarına, ilgili hekimlere ve hastalara bildirilmesi arasındaki süre kaç gündür?

6- Tanısı doğrulanmış olgulardaki bulguların (ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal, vb) dağılımı nasıldır?

7- Tanısı doğrulanmış olgulardaki akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi bulguları nelerdir?

8- Tanısı doğrulanmamış olguların ne kadarına akciğer grafisi ve/veya bilgisayarlı tomografi yapılmıştır? Tanısı doğrulanmamış olguların ne kadarında COVID-19 hastalığı için klasik veya muhtemel görüntüleme bulguları saptanmıştır?

9- İlimizde pcr testi negatif olmasına rağmen   olası COVID-19 olgularının  istatistiği tutulmakta mıdır? Bu istatistik tutuluyorsa olası COVID-19 olgularının  pcr testi pozitif olanlara oranı nedir?

10- Bugün itibarıyla Samsun ili sınırlarında tanısı doğrulanmış ya da olası/kuşkulu COVID-19 hasta yatırılan hastane sayısı kaçtır? Bunların kurumsal/sektörel (Sağlık Bakanlığı, kamu üniversitesi, özel sektör) dağılımı nedir?

11- Tanısı doğrulanmış olgularda bugüne kadar hangi ilaçlar kullanılmıştır? Bu ilaçlarla tedaviye yanıt oranı nedir? Yan etki ve komplikasyonlar ile bunların sıklığı nedir?

12- Tedavide kullanılması olası ilaçların ilimizdeki sayısı nedir?

13- Öngörülen  hasta sayısı ve ihtiyaca göre bu ilaçların mevcut stokları yeterli midir? Bu ilaçların hastaneler bazında dağıtımı yeterli düzeyde organize edilebilmekte midir? Hastanelerin ne kadarında ilaçlar yeterli düzeyde sağlanabilmekte, ne kadarında ilaç eksikliği yaşanmaktadır?

14- İlimizdeki yoğun bakım ünitelerindeki yatak ve ventilatör sayısı nedir? Bu sayılar öngörülen ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde midir? Olası yetersizlikler için hangi önlemler düşünülmektedir?

15- Samsun’da tanısı doğrulanmış kaç sağlık çalışanı bulunmaktadır? Bunların meslek (hekim, hemşire, sağlık teknisyeni vb), kurum (ASM, 2. basamak ve 3. basamak hastane) ve il dağılımı nedir?

16- Bugüne kadar kaç sağlık çalışanına test yapılmıştır? Hastalarla temas halinde bulunan ve enfekte olma olasılığı yüksek olan sağlık çalışanlarının tamamına ne kadar sürede test yapılması öngörülmektedir?

17- Samsun için kişisel koruyucu malzeme stoğumuz ve üretim kapasitemiz öngördüğünüz ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde midir? Bu malzemelerin hastanelere dağıtılmasında yeterli organizasyon sağlanabilmekte midir? Bakanlığınıza bağlı hastaneler dışında üniversite hastanelerine de dağıtım yapılmakta mıdır?

18- Salgının yayılma hızı ve salgına karşı yürütülen savaşımın zaman içerisindeki başarısını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla kullanılan göstergelerden birisi Temel Üreme Katsayısı olarak bilinen (R0) değeridir. Bugüne kadar ilimize ilişkin bir R0 değeri açıklamamıştır. Samsun ilinde Mart ayının ilk haftalarından bu yana R0 değeri ve bu değerdeki değişim nedir?

19- Sağlık Bakanlığı’nın da açıkladığı üzere salgınla mücadelede sürveyan ve filyasyon çalışmaları önem arz etmektedir. Bu bağlamda Samsun ilinde bu çalışmalar için kaç kişilik ekip oluşturulmuştur? Çalışmalarda bugüne kadar kaç kişiye ulaşılmıştır?

20- Samsun ilinde Covid-19 olgu ve ölümlerin sayısı ve diğer illere göre durumumuz nedir?

SAMSUN HABER HATTI

https://www.samsunhaberhatti.com/haber/samsun-tabip-odasindan-il-pandemi-kuruluna-cagri-rakamlari-aciklayin/200117

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor