Samsun - Sivas demiryolu hattı tamamlandı !
Advert
Advert
Advert

Samsun - Sivas demiryolu hattı tamamlandı !

Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattının yapımı tamamlandı. Hat yarın (4 Mayıs) ticari deneme seferlerine başlayacak.

Samsun - Sivas demiryolu hattı tamamlandı !
Bu içerik 3542 kez okundu.

1 Mayıs'ta test sürüşlerini tamamlayan Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattının ticari deneme seferlerine 4 Mayıs günü başlanacak.

TÜRKİYE'NİN İLK DEMİRYOLLARINDAN

Konuyla ilgili  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2015 yılında başlatılan ve Türkiye’nin en büyük demiryolu modernizasyon projesi olan ve Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattının yapımının tamamlandığını açıkladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Samsun-Sivas Kalın demiryoluN Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından birisi olduğunu  ve 1932 yılında hizmete açılan  hattın 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatıldığını hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon projesinde deneme seferlerini başlatmıştık. Şu anda da test sürüşlerimiz 2 lokomotif, 6 yük vagonu ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile devam etmekte. Test sürüşlerini 1 Mayıs itibarıyla tamamlayarak, 4 Mayıs günü hattımız ticari deneme seferlerine başlayacak” dedi.

40 KÖPRÜ RESTORE EDİLDİ

Samsun-Sivas Kalın hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi köprünün de restore edildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, toplamda 12 adet tünelde de iyileştirme çalışması yaptıklarını, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısının değiştirildiğini, modernizasyon sonrasında hat kapasitesinde yüzde 50’lik artış olacağını vurgulayarak “Korona virüs salgını nedeniyle güvenli taşımacılığa en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu hattı ticari deneme seferlerine açarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en hızlı ve en güvenli şekilde bu hat üzerinden taşımaya başlamayı da amaçlıyoruz” dedi.

KAYNAK : https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/samsun-sivas-demiryolu-hatti-tamamlandi-h55921.html

Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri | Samsunspor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor