Fındık üreticileri bu habere dikkat!
Advert
Advert
Advert

Fındık üreticileri bu habere dikkat!

Fındık sezonunun yaklaşması ile birlikte üreticilerin bahçelerine ilgilenmeleri gerekiyor. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam fındık üreticilerini fındık kurdu konusunda uyardı.

Fındık üreticileri bu habere dikkat!
Bu içerik 2610 kez okundu.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, fındık kurdu ile mücadele zamanının geldiğini belirterek üreticilere uyarılarda bulundu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan İbrahim Sağlam,

“İlimizde ekonomik anlamda üretimi yapılan fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarara yol açmakta ve mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olmaktadır. Fındık alanlarında yapılan sürvey ve fenolojik gözlemlere göre sahil ve orta kuşakta 15 Mayıs, yüksek kuşakta ise 20 Mayıs tarihi itibariyle mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir. Fındık üreticilerimizin bahçelerindeki hakim çeşitlerin yüzde 50’sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları ( 1 hafta - 10 gün) gerekmektedir. Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli ve uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından da uygulanmalıdır” dedi.

Sağlam fındık kurdu ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması ve ilaç uygulamalarının akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda yapılmasının gerektiğini, arılara zarar vermeyen bitki koruma ürünlerinin öncelikli tercih edilmesi konusunda özenli davranmaya çağırdı.

KAYNAK : https://www.samsunhaber.com/cevre/findik-ureticileri-bu-habere-dikkat-h56234.html

Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri | Samsunspor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.