Ayasofya camii oldu! İlk namaz 24 Temmuz'da
Advert
Advert
Advert

Ayasofya camii oldu! İlk namaz 24 Temmuz'da

Ayasofya Müzesi, danıştay kararıyla camii oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk namazın 24 Temmuz'da kılınacağını açıkladı.

Ayasofya camii oldu! İlk namaz 24 Temmuz'da
Bu içerik 4025 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın Cami olması kararı sonrası kameralar karşısına geçti ve ulusa sesleniş konuşması yapmaya başladı. İşte o konuşma:

"BU 567 YILLIK BİR HAK"

"Ayasofya kararının milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Diyanet ile Kültür e Turizm Bakanlığı çalışmalara başladı. Ayasofya Cami'sine ücretli giriş uygulamasını kaldırıyoruz. Kapılar yerli yabancı, müslim hayri müslim herkese açık olacak.  Yeni statü ile Ayasofya herkesi kucaklamaya devam edecek. 24 Temmuz 2020 Cuma günü Ayasofya Açılacak. 24 Temmuz Cuma günü ilk namaz kılınacak. Herkes geldiği zaman burada yapılan dedikoduların olamadığını, tam aksine bizler devraldığımız mirası nasıl geleceğe taşırızı göstereceğiz. Herkesi Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum. Uluslararası alanda her türlü görüşü anlayışla karşılarız.  Ayasofya'nın ibadete açılıyor olması ülkemizin egemenlik hakkından kaynaklanıyor.  Görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve iradeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.  Türkiye olarak nasıl diğer ülkelerdeki ibadethanelere karışmıyorsak biz de aynı anlayışı bekliyoruz. Bu tam 567 yıllık bir haktır. İnanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değildir. Dünyanın her yerinde tırmanan islam düşmanlığı ve yabancı düşmenlığı tartışılsın. İstanbul'un Fethi ve Ayasofya 'nın Cami 'ye dönüştürülmesi tarihin en şanlı dönemleridir. İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han doğrudan Ayasofya'ya yöneldi. Bizans halkı korku ile beklemektedir. Ancak Fatih hayatları ve yaşamları konusunda onlara teminat vererek sancağını Ayasofya'nın mihrabının olduğu yere diker. Kuvve'ye doğru bir ok fırlatır ve ilk ezanı da kendi okur. Böylece Fetih tescillenir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından şunu paylaştı:


KAYNAK : https://www.samsunhaber.com/genel/ayasofya-camii-oldu-ilk-namaz-24-temmuz-da-h57765.html

Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri | Samsunspor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor