“Çeltik Üreticisi Bulamayız!”
Advert
Advert
Advert

“Çeltik Üreticisi Bulamayız!”

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Bu sene çeltik fiyatı 4,5 liradan aşağı olursa seneye çeltik üretecek üretici bulamayız” dedi.

“Çeltik Üreticisi Bulamayız!”
Bu içerik 8943 kez okundu.

Çeltik fiyatının en az 4,5 lira olması gerektiğini söyleyen Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Şu anda çeltik fiyatı 3,5-3,6 lira seviyesinde, ancak çeltik fiyatının en az 4,5 lira olması gerekiyor. Çünkü her sene artan maliyetler var ve bu şartlarda çeltik üreticisi sürekli zarar ediyor. Şu anda çeltiğin maliyeti 4,5 ila 4,90 lira arasında ancak çeltiğin alım fiyatı da ortada! Eğer bu fiyatlara müdahale edilmezse seneye çeltik üretecek üretici bulamayız. Üretimin olduğu yerde kalkınma olur ve üretimin olması için de devletimizin üretimi teşvik edecek çalışmalar yapması gerekiyor. Zor şartlarda üretim yapan üreticiyi küstürmemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ İHTİYACI KADAR ÜRÜNÜ PAZAR İNDİRSİN

Fındık üreticisinin hasada devam ettiğini de dile getiren Ferda Ergün fındık üreticisine de uyarıda bulunarak sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Fındık hasadının başlaması ile üreticiler fındık bahçelerinde hasada başladı. Pek çok üreticimizde şu anda fındığını topladı ve kuruması için harmana serdi. Bu sene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan fındık üreticisini sevindirerek Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirledi. Ancak fındık fiyatının düşmemesi için fındık üreticimizin ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmesini istiyoruz. Talepten fazla pazara inen ürün olduğu takdirde fındık fiyatı düşecektir. Bunun içinde üreticimizin bu konuda hassas davranmasını istiyoruz.”

Haber: Yaşar KARAMAN

KAYNAK : http://www.samsunokur.com/haber/2248/celtik-ureticisi-bulamayiz.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor