İzmir'de deprem meydana geldi! İstanbul'da hissedildi.
Advert
Advert
Advert

İzmir'de deprem meydana geldi! İstanbul'da hissedildi.

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklamada 12 kişinin hayatını kaybettiği,

İzmir'de deprem meydana geldi! İstanbul'da hissedildi.
Bu içerik 10753 kez okundu.

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklamada 12 kişinin hayatını kaybettiği, 607 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Şiddetli deprem İstanbul da dahil birçok ilde hissedildi. Arama kurtarma çalışmaları sürerken İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ulaşılamayan bina bulunmadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk ise, İzmir'deki okullarla ilgili sıkıntılı bir durum bulunmadığını bildirdi.

AFAD vatandaşları afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi konusunda uyararak, deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 21 olmak üzere, toplam 170 artçı sarsıntı yaşandı.

AFAD, Ege Denizi'nde, Aydın'ın Kuşadası ilçesinin 20 kilometre açığında 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir’de yoğun olarak hissedilen deprem, büyük paniğe neden oldu. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Deprem İzmir’in yanı sıra çevre illerde de hissedildi.

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51.’de büyük bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

 

Deprem İzmir’in yanı sıra AydınMuğlaManisaDenizli, Çanakkale, BursaİstanbulUşak, Kütahya, Bursa, YalovaTekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü, 6.8 olarak açıkladı.
 
12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 607 KİŞİ YARALI
 
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi  Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıkları olan depremde 1'i  boğulma olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 607 kişinin yaralandığını bildirdi. 
 
AFAD'dan yapılan açıklama şöyle;
 
30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 20 olmak üzere, toplam 97 artçı sarsıntı yaşanmıştır. SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 12 vatandaşımız
hayatını kaybetmiş, 607 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de yıkılan ve hasar gören 17 binada
arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU,helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir.
 
Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş;
İstanbul, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa, Konya,
Denizli, Uşak ve Isparta İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiştir. Ülke genelinde AFAD il ve birlik
müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Ayrıca JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma
ekipleri bölgeye sevk edilmiştir.Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan 3 askerî kargo uçağıyla çevre illerden AFAD ve JAK arama kurtarma personeli ile araç ve ekipmanları bölgeye sevk edilmiştir. Sakarya, Bursa ve Afyon’dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye 960 çadır, 4500 battaniye, 3672 yatak,3000 yastık ve 3000 çarşaf seti sevk edilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 54 personel, 22 gönüllü, 17 araç, 10.282 ikram malzemesi ve 25.500 kişiye hizmet verebilecek 3 mobil mutfak ve 3 sahra tipi mutfak bölgeye gönderilmiştir. UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.
Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3.000.000 TL; Aile,
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.
Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak
yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)
koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken,ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.
KISMİ TSUNAMİ
 
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, "Şu ana kadar  tespitlerimiz 4 binanın tam olarak yıkılmış olduğu. 10'un üzerinde de yan yatmış  bina var. Çok hasarlı binalar da var." dedi. 
 
Vali Yavuz Selim Köşger,  6,6 büyüklüğündeki depremle ilgili  gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Şu ana kadar 4 binanın tam olarak yıkılmış olduğunu tespit ettiklerini  aktaran Köşger, şöyle devam etti:
 
"10'un üzerinde de yan yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var.  Yıkılmış ve hasarlı binalarda arama kurtarma faaliyetleri başlatıldı. Ekipler  seferber olmuş durumda. Şimdiye kadar yan yatmış binalardan 70'e yakın  vatandaşımız canlı olarak kurtarıldı. Tam yıkılmış binalarda da kurtarılan  vatandaşlarımız var. Vatandaşlarımızdan ricam sakin olmaları, hiç kimsenin  gereksiz trafiğe çıkmaması. Şu anda İzmir'de trafik kilitlemiş durumda, gücümüzün  bir kısmını o tarafa sevk etmek zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam,  herkes sakin bir şekilde, boş bir alanda beklesin, bizim açıklamalarımızı  beklesin."
 
 "Ekiplerimizin ulaşmadığı bir bina yok şu anda"
 
Vali Köşger, şu an için bir kan ihtiyacı olmadığına işaret ederek  "İlerleyen vakitlerde böyle bir ihtiyaç olursa, onu duyururuz. Vatandaşlarımızdan  rica ediyorum. Gereksiz bir şekilde trafiğe çıkıp yolu tıkamasınlar,  ambulansların, sağlık ekiplerinin ve AFAD ekiplerinin, iş makinelerinin afet  bölgesine erişmesini zorlaştırıyor bu. Tüm vatandaşlarımızdan özellikle bunu rica  ediyorum. Panik yapmamalarını, sakin olmalarını rica ediyorum. Devlet tüm gücüyle  seferber olmuş durumda. Ekiplerimizin ulaşmadığı bir bina yok şu anda. Tüm  binalara ulaşılmış durumda ve tüm binalarda çevre emniyetini güvenlik güçlerimiz  alıyor. Güvenlik güçlerimize kimse zorluk çıkarmasın. Bizim almaya çalıştığımız  tedbirler içeriden bir canın daha kurtarılması için." diye konuştu.
 
Profesyonel olmayanların arama kurtarma çalışması yapmaması  gerektiğini belirten Köşger, "Ekiplerimiz gereken tüm faaliyetleri yapacak. Tüm  İzmir'e, tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum." dedi.
 
Köşger, bazı enkazlardan ceset çıkartıldığını ancak sayının tam net  olmadığını aktararak "İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi, Seferihisar'da kısmi  bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var. Onun dışında  kırsal alanda bir sıkıntı yok." ifadesini kullandı.
 
ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, merkez üssü Ege  Denizi'nin Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depreme ilişkin,  Bornova ve Bayraklı'da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldıklarını belirterek,  "Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik  bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD'ımız İzmir ve ilçelerine  yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle  vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız." dedi. 
 
 Bakan Kurum, Batman'daki temasları kapsamında Türkiye Petrolleri  Kristal Park Tesisleri'nde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.
 
Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklama  yapan Kurum, bugün İzmir'in Seferihisar ilçesi sınırları içerisinde 6,6  büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini hatırlattı.
 
Kurum, "Bornova ve Bayraklı'da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık.  Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik  bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD'ımız İzmir ve ilçelerine  yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle  vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız." diye konuştu.
Kurum, bölgede hızla çalışmaların başlatıldığını aktararak, şöyle  dedi:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilgili bakanlıklar olarak  olay yerine hemen intikal ediyoruz. İnşallah hızlı bir şekilde enkaz altında  kalan vatandaşlarımıza enkaz çalışmaları yapıp bu surette vatandaşlarımızın  yaralarını sarmak için hızlı bir şekilde seferber olacağız. Ben tüm İzmir'imize  tüm Türkiye'mize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."
 
Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar,  Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı  Ömer Bulut,  ilgili kurum müdürleri katıldı.
 
Bakan Kurum, Batman'daki programlarını iptal ederek, İzmir'e geçiyor.
 
DEPREMDEN ETKİLENEN TÜM İLLER HAVADAN TARANIYOR
 
İzmri'de yaşanan depremin ardından AFAD tarafından yapılan açıklamada  "Depremden etkilenen tüm illerde alan tarama çalışmaları devam  ediyor. TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülüyor. İzmir, Muğla ve Aydın'da 115 sahada enerji ve 10 sahada servis  kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler  çalışmaktadır." denildi. 
BAKAN SOYLU: ŞU ANA KADAR...
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada,  "Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi.Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir. Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir." dedi. 
 
'ULAŞIM VE İLETİŞİM SORUNU YOK'
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  İzmir'deki depremle ilgili, "Ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı  yok." dedi. 
 
Karaismailoğlu, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir  Ünal ile Kahramanmaraş-Göksun kara yolunda inceleme bulundu, çalışmalar hakkında  bilgi aldı.
 
Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Karaismailoğlu, deprem  nedeniyle İzmir halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, şöyle konuştu:
 
"İzmir'de çok üzücü bir olay meydana geldi. Onunla ilgili her türlü  irtibatları sağladık. Gerekli bilgileri alıyoruz ve konuyu yakından takip  ediyoruz. Ulaşım ve iletişim açısından da her hangi bir sıkıntı yok. İnşallah en  az hasarla atlatacağımız bir deprem olur. Bakanlık olarak konunun tamamen  üzerindeyiz ve sürekli takip ve müdahale ediyoruz."
 
Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki çalışmalarla ilgili de bilgi vererek,  şunları söyledi:
 
"Ülkemizin gurur duyduğu dünya için örnek bir projeyi inceliyoruz.  Kahramanmaraş halkının beklediği en büyük projelerden biri olan Kahramanmaraş ile  Göksün arasında olan 11 tünelli yolumuzun çalışmalarını inceleme üzere Göksu  şantiyesindeyiz. Mevcut 80 kilometrelik yolu 64 kilometreye indiren ve içinde 11  tünelin bulunduğu viyadüklerin ve köprülerin yer aldığı çok önemli bir projedir.  Kayseri Kahramanmaraş arasını birleştiren, bölgeye çok önemli katkılar verecek  bir projedir. Bölgeye her anlamda ciddi katkılar verecek. İnşallah 7 Kasım'da  Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu yolun açılışını yapacağız."
Köşger, "Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili bilgi yok.  Şiddetli bir deprem oldu. Kriz merkezine geçeceğiz. Gelen bilgiler neyse detaylı  şekilde aktaracağız." diye konuştu.
 
Deprem sonrası, polis telsizinden de özellikle Bornova ve Bayraklı  ilçelerinde bazı binaların hasar gördüğü yönünde anonslar geçti.
 
Kent genelindeki bazı binalarda oluşan çatlaklar nedeniyle bazı  vatandaşlar binaları tahliye ediyor.
Birçok ilden hissedilen deprem nedeniyle paniğe kapılan vatandaşlar kendilerini sokağa attı.
 
İSTANBUL VALİSİ'NDEN İLK AÇIKLAMA
 
İstanbul Valisi Yerlikaya: ''İstanbul'da da hissedilen depremle ilgili  olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir.''
 
'MUĞLA'DA OLUMSUZ BİR DURUM YOK'
 
 AFAD tarafından Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar  açıkları olan ve 6,6 büyüklüğündeki deprem Muğla'da da hissedildi. 
 
Muğla ve ilçelerinde de depremi hisseden vatandaşlar ev ile iş  yerlerinden cadde ve sokaklara çıktı. Bölgede kısa süreli panik yaşandı.
 
 Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Muğla ve ilçelerinde  deprem nedeniyle kendilerine iletilen bir olumsuzluğun olmadığı belirtildi.
 
Deprem sonrası AFAD ekipleri tarafından alan taraması yapıldığı  belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Çalışmalar devam etmekte olup, 15.30 itibari ile Muğla merkez ve  ilçelerinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.  Muğla merkez ve  ilçelerinde AFAD koordinasyonundaki saha tarama çalışmaları devam etmektedir.  İlimiz genelinde AFAD Başkanlığı tarafından 24 saat izlenen 25 deprem istasyonu  bulunmakta olup, gelişmeler anlık olarak takip edilmektedir."
 
http://www.gazetevatan.com/izmir-de-deprem-meydana-geldi-istanbul-da-hissedildi--1351305-gundem/
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İşte kademe kademe normalleşme süreci
İşte kademe kademe normalleşme süreci
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme
MEB duyurdu: Liselerde sınavlara yeni düzenleme