MEB resmen duyurdu! Pazartesi başlıyor...
Advert
Advert
Advert

MEB resmen duyurdu! Pazartesi başlıyor...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca kişinin beklediği açıklamayı yaptı. Bakan Selçuk açıklamasında 16 Kasım pazartesi günü öğrenciler için bir haftalık ara tatilin başlayacağını resmen duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16 Kasım Pazartesi i

MEB resmen duyurdu! Pazartesi başlıyor...
Bu içerik 11073 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından, okullarda ara tatil dönemine ilişkin  paylaşımda bulundu.  Çocukların okulda kendisini gördüğünde, "Hocam, ara tatil olacak mı?"  diye sorduklarını aktaran Selçuk, "Meraklarını giderelim: Yavrum, ara tatiller  hakkınızdır. Elbette olacak. 16 Kasım Pazartesi günü tüm öğrencilerimiz için bir  haftalık ara tatil başlıyor. Şimdiden iyi ve sağlıklı tatiller diliyorum."  değerlendirmesini yaptı.16 Kasım Pazartesi itibarıyla başlayacak ara tatilde, öğretmenlerin  mesleki gelişim programlarına çevirim içi ortamda katılabileceklerini de duyuran  Selçuk, verimli bir mesleki gelişim dönemi diledi.

 

BAŞARISIZ OLAN SINIFTA KALACAK
 
Öte yandan Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği yüz yüze sınavlarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü gerekli yönetmeliği geçtiğimiz haftalarda duyuruldu. Okullarda yüz yüze sınavlar yapılmaya başlandı. Sınav uygulama takvimi, eğitim kurumu zümre başkanları kurulunca belirleniyor ve eğitim kurumu yönetimince tüm öğrencilere süresi içinde duyuruluyor. Yani sınavın tarihine Bakanlık değil, okul zümre kurulu karar veriyor.
Sınavlar, ihtiyaç duyulması halinde cumartesi günleri de dahil edilerek, her bir sınav için bir ders saati süre verilerek uygulanıyor ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanıyor. Ölçme ve değerlendirme uygulamalarında öğrencilerin oturma planı; fiziki mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak gerçekleştiriliyor.
 
TÜM SINIFLARA SINAV VAR
 
Henüz yüz yüze eğitime tam olarak başlayamayan sınıflar olan 6,7,10 ve 11'inci sınıflar da sınava giriyor. Tüm sınıflar, Bakanlıkça planlanan, hazırlanan konu ve kazanımları belirlenmiş eğitim bilişim ağı EBA üzerinden gerçekleştirilen, EBA TV üzerinden yürütülen eğitimden sorumlular. Bu doğrultuda farklı okullarda uygulanan canlı ders ve zoom, google meet gibi platformlardan aldıkları derslerden sınava girecekler.
 
DERSE KATILIMA GÖRE PUAN
 
Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.
 
SINAV SÜRESİ 1 DERS SAATİ
 
Yönetmelikte 4'üncü sınıftan itibaren her ne kadar 2 sınav olması koşulu varsa da yeni yönetmelikte, "2 sınav yapılabilir" deniyor. Yani bu da bir sınavın pandeminin yayılması ve yüz yüze okula gidilmemesi durumunda yapılmama ihtimaline yeşil ışık yakıyor.
Ayrıca bugüne kadar yapılmış sınavlar da geçerli sayılıp bunların e-Okul sistemine işlenmesi sağlanacak.
 
BAŞARISIZ OLAN SINIFTA KALACAK
 
Devamsızlık başarı değerlendirmesinde kriter olmayacak. Yani hiçbir öğrenci başarısızlıktan sınıfta kalmayacak. Ancak başarısız olması için hiçbir notu olmaması veya o derse ait bütün notların yetersiz olması gerekiyor. Zorunlu sınava girmeyen veya başarısız olanlar ya sorumlu geçecek ya da sınıfta kalacak.
 
UYGULAMALI DERSLERDE PERFORMANSA GÖRE NOT
 
Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak. Yani öğrenci bu derslerde normalde nasıl değerlendiriliyorsa bu dönemde de aynı şekilde not verilecek. Öğrenci, proje ve ders etkinlikleri uygulamalarının dersin özelliğine göre yüz yüze veya canlı ders ve çevrim içi diğer (e-posta gibi) ortamlarda sunulabilmesi sağlanacak.
 
YATILILAR OKULDA KALABİLECEK
 
Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-okul sistemine işlenecek. Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden öğrencilerin, sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım şartları ve hijyen koşulları dikkate alınarak pansiyonda kalmaları sağlanacak.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.