Samsun-Ankara hızlı trende süreç başladı
Advert
Advert
Advert

Samsun-Ankara hızlı trende süreç başladı

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Samsun-Ankara arasına yapımı planlanan hızlı tren projesi için hazırlanan ÇED raporunun onay almasının ardından, inşa süreci ile ilgili ihale süreci başladı.

Samsun-Ankara hızlı  trende süreç başladı
Bu içerik 3954 kez okundu.

Samsun'un gündeminde 10 yıldır yer alan, Samsun-Ankara hızlı tren projesinde, nihayet adım atıldı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından planlanan projenin 2015 yılında Etüt Proje İhalesi gerçekleştirilmişti. Proje ile ilgili hazırlanıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) raporu onay aldı. Onay ile birlikte, inşa süreci başlayacak. Bakanlığın ihale sürecini başlattığı belirtiliyor. 

Projenin ilk etabını oluşturan Kırıkkale-Çorum arasının projesi  tamamlanan hatlar arasında yer aldığı belirtilirken, Çorum-Amasya-Samsun arasının ise proje çalışmaları devam eden hatlar arasında yer aldığı belirtiliyor. 3 kesim olarak planlanan projenin birinci kesimi Kırıkkale (Delice)-Çorum arası yaklaşık 100 km, ikinci kesimi Çorum-Amasya (Merzifon) arası yaklaşık 91 km ve üçüncü kesimi ise Merzifon-Samsun arası yaklaşık 101 km olmak üzere toplam 292 km’den oluşuyor. 

PROJE KAPSAMINDA 
NELER YAPILACAK? 

Proje kapsamında Delice-Çorum arasını oluşturan birinci kesimde 3 adet siding, 1 adet istasyon, 153 adet kutu menfez, 65 adet alt geçit, 10 adet üst geçit, 4 adet köprü, 18 adet köprü ve 8 adet tünel yapılması, Çorum-Merzifon arası ikinci kesimde 80 adet hidrolik menfez, 25 adet alt geçit, 10 adet tarımsal geçit, 16 adet üst geçit, 4 adet köprü, 5 adet viyadük, 12 adet tünel, 2 adet aç-kapa tünel, 1 adet siding ve 3 adet istasyonun yapılması, Merzifon-Samsun arası üçüncü kesimde ise 20 adet köprü, 4 adet viyadük, 9 adet aç-kapa tünel, 21 adet tünel, 13 adet kaçış tüneli, 2 adet tarımsal alt geçit, 47 adet menfez, ve 3 adet istasyonun yapılması planlanıyor.

KAYNAK : https://www.hedefhalk.com/haber/samsun-ankara-hizli-trende-surec-basladi-1644131

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor