72 Mahallenin Kırsal Dönüşümüne 'Ret'
Advert
Advert
Advert

72 Mahallenin Kırsal Dönüşümüne 'Ret'

Terme'de Saadet Partisi Meclis Grubu, Büyükşehir Yasası ile 'mahalle statüsüne' dönüşen köy ve beldelerin yeni çıkan yasa ile "kırsal mahalle" olarak değerlendirilmesini teklif etti. Teklif, ikinci kez reddedildi. SP'li Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, tepki gö

72 Mahallenin Kırsal Dönüşümüne 'Ret'
Bu içerik 9346 kez okundu.

2012 yılında çıkan 'Büyükşehir Yasası' ile köy ve beldeler; 'mahalleye' dönüştü. 16 Ekim 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanan bir kanunla mahalleye dönüştürülen köy ve beldelere; 'kırsal mahalle' statüsü verilmesinin önü açıldı.

İKİNCİ KEZ RET VERİLDİ
Terme Belediyesi Meclis Toplantısı'nda Saadet Partisi Meclis Grubu, ilgili kanuna atıfta bulunarak, ilçedeki 72 mahallenin 'kırsal mahalle' olarak değerlendirilmesi için teklif sundu. Saadet Partisi Grubu, bu yasa ile 2012 yılında köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin; yeni yasa ile elektrik, su, imar harçları, arsa bina yer gibi tüm vergiler de büyük oranlarda 'indirim ve muafiyet' getirileceğini savundu. 

BÜYÜKŞEHİR'İN GELİRİ DÜŞER
Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal mahallelerdeki gelirlerinin düşeceğini, Başkan Mustafa Demir'in bu konuyu Büyükşehir Meclisi'nde gündeme almayacağını savundu. AK Partili Meclis üyeleri de ikinci kez gelen teklife red verdi ve gündeme alınmaması yönünde el kaldırdı.

SAADET GRUBU TEPKİ GÖSTERDİ
Teklifin ikinci kez reddedilmesini sert bir dille eleştiren Terme Belediyesi Saadet Partisi Grubu Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, Belediye Başkanı Ali Kılıç ve teklife ret oyu veren Meclis üyelerine tepki gösterdi. Hüseyin Kaya, "Bu yasa ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerimiz; elektrik, su, imar harçları, arsa bina yer gibi tüm vergiler de büyük oranlarda indirim ve muafiyet getiriyor. Neden bu teklifimiz ret oluyor. Yasa gereği yapacağınız tek şey kırsal mahalleleri belirleyip, Büyükşehir Meclisi'ne sunmak" dedi.

ÖRNEK ORDU BÜYÜKŞEHİR
Ordu Büyükşehir Belediyesi'ni örnek gösteren Hüseyin Kaya, "Meclis kararı ile Fatsa, Ünye ve Çamaş gibi ilçelerdeki köy ve beldeler 'kırsal mahalle' statüsüne kavuştu" diye konuştu. Terme'de köy ve belde statüsünde 72 mahallenin olduğunu belirten Saadet Partili Kaya, şöyle konuştu; "Bahçelievler, Cumhuriyet, Çay, Dutluk, Elmalık, Fenk, Yalı, Yeni, Yenidoğan ve Yunus Emre mahalleleri haricinde diğer 72 mahallemiz bu teklifimiz kapsamında Büyükşehir Yasası'nın dışında kalabiliyor."

Saadet Partisi Meclis Grubu; ilçedeki 72 mahallenin 'kırsal mahalle' statüsüne döndürülmesi teklifi, Başkan Ali Kılıç ve AK Partili Meclis üyelerince ikinci kez reddedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.