Samsun Çarşamba Ovası yangın tehlikesiyle karşı karşıya!
Advert
Advert
Advert

Samsun Çarşamba Ovası yangın tehlikesiyle karşı karşıya!

Çarşamba Ovası'nda kurulan biyokütle enerji santralinde olası yangın durumunda bölgede meydana gelebilecekleri 4 Ağustos 2020'de gündeme getirmiştik. Afyonkarahisar'daki santralde çıkan yangın nedeniyle, bugün o haberimizi tekrar yayınlama ihtiyacı duyduk

Samsun Çarşamba Ovası yangın tehlikesiyle karşı karşıya!
Bu içerik 322 kez okundu.

Çarşamba Ovası'nda kurulan biyokütle enerji santralinde olası yangın durumunda bölgede meydana gelebilecekleri 4 Ağustos 2020'de gündeme getirmiştik. Afyonkarahisar'daki santralde çıkan yangın nedeniyle, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ'ın uyarılarının yer aldığı o haberimizi bugün tekrar yayınlama ihtiyacı duyduk...

Tolga BİRGÜCÜ/SAMSUN, (Diye Konuştu) - Oltan ve Köleoğlu A.Ş.’nin Çarşamba Ovası’nda kurulumunu sürdürdüğü biyokütle enerji santralinin depolama ünitesinde tozlanmadan dolayı büyük çaplı bir yangın çıkacağını söyleyen Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, söz konusu yangına itfaiye ekiplerinin müdahalede gecikeceğini söyledi. Özdağ, yangının bölgenin kül olmadan söndürülemeyeceğinin altını çizdi.

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde faaliyet gösteren ve Çarşamba Ovası’nda kurumu devam eden santralle aynı niteliği taşıyan biyokütle enerji santralinin depolama ünitesinde çıkan yangının Samsun’da da meydana gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda hakkında açılan davalar ve tepkilere rağmen biyokütle enerji santralinin inşa çalışmaları sürüyor. Oltan ve Köleoğlu Elektrk ve Enerji Üret. Tic. A.Ş. adlı enerji şirketinin yatırımcılığındaki biyokütle enerji santralinde faaliyete başlandığında, yangın tehlikesi yaşanması öngörülüyor.

 

HAMMADDELER KIYILACAK VE YOĞUN TOZ OLUŞACAK

 

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, “Tozlanmanın olduğu her yerin elektrik tesisatlarında yangın riski hep vardır. Toz, iletken görevi görüp elektrik sistemlerinde kısa devrelere sebep olmaktadır. Biyokütle enerji santrallerinin yakıt depolama ünitelerinde çalışma sistemi bakımından yüzde 100 tozlanma vardır. Çünkü, bu santrallerin yakıtları doğalgaz veya diğer yakıtlar gibi tek tip değildir. Bu santrallerin yakıtları arasında ağaç, odun, lastik ve hatta mobilya atıkları dahi vardır. Bu yakıt türlerinin her biri farklı yanma değerlerine sahiptir ve ayrı ayrı yanma işlemleri vardır. Bu, biyokütle enerki santrallerinin en büyük handikaplarından biridir. Santralin tanıtım dosyasında da; ‘Tesise kabul edilecek biyokütle atıkları 5 santimetrelik yakıt haline getirilecek’ denilmektedir. Yani Çarşamba Ovası’na kurulacak olan bu santralin deposuna gelecek yakıt hammaddeleri üzerinde kırpma işlemi uygulanacak ve standart yani tek tip yakıt elde etmek için çalışma yapılacak” diye konuştu.

 

PARLAMALAR, PATLAMALAR VE YANGINLAR YAŞANACAK

 

Söz konusu santralin biyo yakıtlı bir termik santral olduğunun altını çizen Mehmet Özdağ, “Santralde yakıt noktasında yapılacak bu işlemler son derece tehlikelidir. Yakıt hammaddeleri işlenirken, kırpma işlemi gerçekleşecek ve dolayısıyla burada tozlaşma meydana gelecek. Bu işlemler, parmamalar, patlamalar ve yangın risklerine açıktır. Kent ve Çarşamba Ovası şu anda santral konusuyla yatıp kalkıyor. İnsanların ve hatta işletmenin dahi dikkat etmediği tek nokta budur. Çarşamba Ovası, yangın tehlikesi ile karşı karşıyadır” şeklinde konuştu.

 

ÇEVRE İLLERDEN ALINAN DESTEKLE SÖNDÜRÜLDÜ

 

Samsun’da kurulumu süren biyokütle enerji santrali ile aynı niteliği taşıyan Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde faaliyet gösteren biyokütle enerji santralinin depo bölümünde de geçtiğimiz hafta yangın meydana geldi. Ham maddelerin kıyılarak toz haline getirildiği makineden çıkan kıvılcım nedeniyle başlayan yangın, bir anda büyüdü. Depoda istiflenen kamış, saman ve ağaç artıklarından oluşan ham maddelerin bir bölümüne sıçrayan yangının söndürülmesi için çevre illerdeki itfaiye ekiplerinden destek istendi. Yoğun dumanın oluştuğu yangın, saatlerce devam edilen mücadele sonucu kontrol altına alındı. 

 

İTFAİYE KIRSALDAKİ YANGINLARI KÜL OLMADAN SÖNDÜREMİYOR

 

Diğer yandan Türkiye’de 6 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6360 sayılı Bütünşehir Yasası’yla beraber, kentlerin ilçelerindeki müstakil itfaiye birimleri kaldırılarak merkeze bağlandı. Bu süreç sonrası ise kentlerin özellikle kırsal alanlarında meydana gelen yangınlara müdahale noktasında gecikmeler yaşanmaya başladı. Buradan çıkışla, Samsun’un Çarşamba Ovası’ndaki biyokütle enerji santralinde çıkacak olası büyük çaplı bir yangına müdahale konusunda yetersilik yaşanacağını söyleyen Mehmet Özdağ, “Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra bilindiği üzere ilçelerdeki müstakil itfaiye birimleri kaldırıldı ve tüm il geneli merkezleşme modeline geçildi. İçinde bulunulan ekonomik şartlar göz önüne tutulduğunda, itfaiyelerde kadro kısıtlaması doğal olarak yaşandı. Yani itfaiyelerin çok zor dönemden geçtiğini herkes biliyor. İtfaiye teşkilatının, Samsun’da da ilçelerdeki yangınlara müdahalelerin geciktiğini çoğu zaman görebiliyoruz. Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı ve Ayvacık gibi ilçelerimizin uzak köylerindeki yangınlar kül olmadan söndürülmüyor” dedi. 

KAYNAK : https://www.diyekonustu.com/haber/santralde-yangin-tehlikesi-carsamba-ovasi-tehdit-altinda-1648

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
SAMSUN’DA İKNA SONUCU 8 BİN KİŞİ AŞI OLDU
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor
Samsun'da vaka sayılarında düşüş sürüyor