Terme'ye Yeni Kaymakam
Advert
Advert
Advert

Terme'ye Yeni Kaymakam

Terme ilçesine atanan yeni Kaymakamımız Kübra BAKA hanımefendiye hoşgeldiniz diyoruz...

Terme'ye Yeni Kaymakam
Bu içerik 806 kez okundu.
Artvin'in Yusufeli ilçesinde 1995 yılında dünyaya gelen genç kaymakam Kübra Baka yaşam hikayesiyle yüzleri güldürdü. Yusufeli'nde okuduğu köy okulunda katıldığı şiir yarışmasıyla hayatı değişen Kübra kaymakam bölgede bulunan gençlere umut ışığı oldu. Yaşadığı zorlukları anlatan Kübra kaymakam kendisi gibi zorluklar içinde okuyan gençlerin hayallerini süslemek istediğini belirtti.
Kübra Baka Artvin Yusufeli'ndeki bir köy okulunda okuyan bir öğrencidir. İl genelinde düzenlenen şiir yarışmasının ilk aşamasında Yusufeli birincisi olur. Sırada Artvin il birinciliği vardır...
Dönemin Yusufeli Ilçe Kaymakamı bizzat onu makamında yarışamaya kıyafet konseptine kadar hazırlar..Ve il elemesinde Kübra birinci olarak ilk kez böyle büyük bir başarıya imza attar...
Şiirde il birincisi olduğu gün kaymakam olma hayalini kuran Kübra, liseyi zorunlu olarak Erzurumda yatılı okuyarak mezun olduğu yıl rol model aldığı kaymakamın bitirdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ilk tercih olarak yazar ve kazanır.
Kübra Üniversiteyi bitirdiği yıl kaymakamlık sınavına girer başarı sağlar. Bir gece kendisi ile Yusufeli'ndeyken ilgilenen ilçe kaymakamı bir mesaj alır:
"Kazandım..Kaymakam oldum çok şükür. "
KÜBRA KAYMAKAMIIN KENDİ DİLİNDEN HİKAYESİ
Kübra Kaymakam kendi dilinden hikayesini şöyle anlattı:
Ağustos 1995 yılında Artvin in Yusufeli İlçesinin bir köyünde dünyaya geldim. Bulunduğumuz coğrafya tam anlamıyla imkansızlıklarla dolu dört tarafı dağlarla çevrili köylerden oluşuyor. Çok fazla göç verdiği için birçok köy hayalet kasabalarda dönüşmüş durumda, okulları kapalı neredeyse sadece yaşlılardan oluşan nüfus kalmış. Annem babam memurdu okul çağına geldiğim de bulunduğumuz köyde okul olmadığı için bir süre ailemden uzakta, okul olan yerlerde ki akrabalarımın yanında kalarak eğitimime başladım.
OKULU OLAN KÖYE KAVUŞMAK
3 yıl bu şekilde devam ettikten sonra nihayet ailemin tayini okul olan köye çıktı ve ailemle yaşamaya başladım. 8. Sınıfa geldiğim zaman 18 mart Çanakkale Şehitleri anma günü için Artvin il genelinde bir şiir yarışaması düzenlendi ve okulumu temsilen ilçe elemelerine katılarak burada birinci oldum. Daha önce hiç sahne görmediğim şiir eğitimi almadığım bir okuldan katılmıştım yarışmaya. Rakiplerimin de imkanları hemen hemen benim gibi olduğu için aralarından sıyrılmam zor olmadı. İl elemesinde durum farklı olacaktı rakipler daha zorluydu. Kendi imkanlarımla yarışmaya hazırlanıyordum. İlçemizin her türlü meselesiyle yakından ilgilenen Kaymakamımız beni hazırlıklar aşamasında bir kez görmüştü ve hemen bir talimat vererek beni makamına çağırdı. Sabahleyin erkenden öğretmenlerim ve babam beni kaymakamlığa götürdü. Kaymakam bey sabahtan akşama kadar beni bizzat makamında yarışamaya hazırladı. Daha sonra giymem gereken kıyafet konseptini hazırladı. Ve ben il elemesinde de birinci olarak hayatımda ilk kez böyle büyük bir başarıya imza attım.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
Ölüme yürüyen kahraman: Ömer Halisdemir
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.
1 Temmuz itibariyle Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte sahiller dolup taştı.